Ceny pietruszki wystrzelą? Niepokojąca prognoza

Ceny pietruszki wystrzelą? Niepokojąca prognoza
Ceny pietruszki wystrzelą? Niepokojąca prognoza
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. AS

14.04.2024 15:40

Ceny pietruszki mogą niebawem poszybować do poziomu 18 zł/kg - prognozuje serwis warzywa.pl. Powód? Warunki pogodowe w trakcie zbiorów były podobne do tych, które wywindowały ceny pietruszki w rekordowym pod tym względem roku 2019 r.

W piątek na rynku hurtowym w Broniszach za kilogram pietruszki trzeba było zapłacić od 6 zł do 9 zł za kilogram. Serwis warzywa.pl wskazuje jednak, że tegoroczny sezon wykazuje wiele podobieństw z tym z 2019 r. Wówczas, tak samo jak w tym roku, w połowie kwietnia pietruszka kosztowała około 7-9 zł/kg, by już w lipcu jej ceny wystrzeliły do poziomu 18 zł za kilogram.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Dlaczego miałoby dojść do powtórki? Portal pisze, że na rynku są niedobory warzywa ze względu na złe warunki pogodowe, które uniemożliwiały zbiory. Część pietruszki udało się wykopać, ale okazało się, że jej jakość jest zbyt niska, by mogła być przechowywana.

Towar trafił więc bezpośrednio na rynek, co krótkoterminowo doprowadziło do spadków cen. W dłuższej perspektywie może się jednak okazać, że braki po stronie podaży sprawią, że stawka za kilogram wystrzeli w górę. Niedoborów prawdopodobnie nie uda się zniwelować importem.

Pierwszą okazją, by przekonać się, czy scenariusz z 2019 r. się powtarza, będą nadchodzące dni. Serwis warzywa.pl przypomina, że pięć lat temu w drugiej połowie kwietnia ceny pietruszki wzrosły do 10-13 zł/kg.

Pietruszka dla bogatych

Rok 2019 zapadł konsumentom jako rekordowy pod względem cen pietruszki. Sprzedawcy włoszczyzny zaczęli zmniejszać ilość tego warzywa, rekompensując te stratę klientom większymi marchewkami. Pietruszka przebiła cenowo nawet imbir. Dalekowschodni przysmak kosztował w tamtym czasie około 15 zł/kg. Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, tłumaczył te wzrosty kwestią zmian klimatu.

Rekordowe ceny nie utrzymały się jednak długo. Już pod koniec lata wróciły do normy, a za kilogram pietruszki znów trzeba było zapłacić w granicach 8 zł za kilogram.

Źródło artykułu:WP Finanse
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także