Trwa ładowanie...
energetyka
+1

Ceny prądu. Od stycznia nowe niższe stawki

W 2016 r. przeciętne polskie gospodarstwo domowe zapłaci od 12 do 22 zł mniej za prąd - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki.

Share
Ceny prądu. Od stycznia nowe niższe stawki
Fot: pixabay/ CC0 Public Domain
d3sdzbt

Oznacza to, że miesięczne rachunki spadną od 1 do 2 zł.

"Prezes URE zatwierdził 17 grudnia taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych " - napisano w komunikacie regulatora.

d3sdzbt

Nowe stawki wejdą w życie z początkiem stycznia 2016 r.

"W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, spadną średnio o 1,6 proc. Jednak pierwotne wnioski przedsiębiorstw - tak obrotu jak i dystrybutorów - różniły się znacząco od tych uznanych za uzasadnione i zatwierdzonych przez regulatora. W wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych w Urzędzie oraz wielokrotnych wezwań kierowanych do spółek w kieszeniach Polaków zostanie prawie pół miliarda złotych" - wyliczył URE.

Jak wyjaśnia regulator, spadek był możliwy dzięki niższym kosztom zakupu tzw. energii zielonej, czyli pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Jak zaznaczył Urząd, w 2016 roku spadną nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych.

d3sdzbt

"Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc, a dla odbiorców grup G (czyli gospodarstw domowych - PAP) - gdzie stanowią około połowy całego rachunku za energię - o 2 proc.

Prezes URE Maciej Bando podkreślił, że mimo spadku cen udało się zwiększyć wydatki na utrzymanie ciągłości dostaw i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Zobacz także: Wielka inwestycja z udziałem Polski rozdrażniła Kreml

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

d3sdzbt

Podziel się opinią

Share
d3sdzbt
d3sdzbt