Trwa ładowanie...
d2ajx5u

Ceny ropy spadają wraz ze zmniejszaniem się nadziei na porozumienie OPEC-Rosja

Warszawa, 02.02.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Poniedziałkowa sesja pokazała, że strona podażowa na rynku ropy naftowej wciąż jest silna. O ile poprzedni tydzień skończył się wyraźną zwyżką notowań tego surowca, to już wczoraj jego ceny gwałtownie spadły. Notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały o około 5% do rejonu 34 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej West Texas Intermediate tąpnęła o ponad 7%, kończąc wczorajszą sesję niewiele powyżej 31 USD za baryłkę.

Share
d2ajx5u

Spadek cen ropy był odzwierciedleniem topniejących nadziei inwestorów na porozumienie pomiędzy kartelem OPEC a Rosją. W minionym tygodniu to właśnie spekulacje dotyczące możliwych wspólnych działań tych ważnych producentów ropy naftowej pchnęły notowania tego surowca wyżej. Jednak w obliczu obecnych niskich cen ropy naftowej, inwestorzy wyczekują już nie tylko obietnic, lecz konkretnych rozwiązań - a do tych na razie jest daleko. Wielu uczestników i obserwatorów rynku otwarcie przyznaje, że nie wierzy w to, że Rosja i OPEC solidarnie zdecydują się na cięcie wydobycia ropy naftowej. Goldman Sachs wczoraj podkreślił, że takie działanie byłoby dla obu stron porozumienia niekorzystne, ponieważ nawet jeśli dzięki niemu notowania ropy naftowej by wzrosły, to po takiej zwyżce na rynku ropy pojawiłaby się dodatkowa podaż, która automatycznie zbiłaby notowania tego surowca w dół. W rezultacie, bank niezmiennie spodziewa się spadku cen ropy naftowej do okolic 20 USD za baryłkę. W horyzoncie całego bieżącego roku
Goldman Sachs jest jednak bardziej optymistyczny, ponieważ zakłada średnią cenę baryłki ropy naftowej na poziomie 45 USD (dla ropy Brent).

W krótkoterminowej perspektywie inwestorzy na rynku ropy są pesymistyczni, jednak wiele instytucji wierzy w to, że bieżący rok będzie już okresem zmiany długoterminowego trendu na rynku ropy naftowej. Większość instytucji zakłada, że średnia cena baryłki ropy naftowej, zarówno WTI, jak i Brent, wyniesie w tym roku nieco ponad 40 USD. Jest to sygnał, że oczekują one zwyżki notowań w dalszej części bieżącego roku.

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d2ajx5u

Podziel się opinią

Share
d2ajx5u
d2ajx5u