Ceny słodyczy w górę. Dyrektor Wedla o dużym wyzwaniu dla Polski

Ceny słodyczy w okresie przedświątecznym będą wyższe niż w 2023 r. - prognozuje Maciej Herman, dyrektor zarządzający LOTTE Wedel. Powodem są niestabilne ceny surowców i wyższe kosztów produkcji. Jego zdaniem Polska ma coraz większy problem z konkurencyjnością.

Dyrektor LOTTE o cenach słodyczy na święta 2024 r.
Dyrektor LOTTE o cenach słodyczy na święta 2024 r.
Źródło zdjęć: © Pixabay

Mimo splotu niekorzystnych czynników LOTTE Wedel (dawniej E.Wedel) nie planuje podwyżek cen swoich produktów do końca 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To alkohol?". Pokazaliśmy Polakom alkotubki. Oto reakcje

Ceny słodyczy na święta 2024 r.

Ceny słodyczy w okresie przedświątecznym z pewnością będą wyższe niż w zeszłym roku - przyznał w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Maciej Herman, dyrektor zarządzający LOTTE Wedel.

Zwrócił uwagę, że początek października to gorący okres dla branży, ponieważ świąteczne towary są już transportowane do hurtowni i niedługo trafią do sklepów. Pierwsze świąteczne słodycze powinniśmy zobaczyć na półkach sklepowych po Wszystkich Świętych.

- Jeśli ceny kakao utrzymają się na obecnym poziomie i nie dojdzie do dalszych wzrostów, producenci słodyczy mogą wprowadzić kolejne podwyżki najpóźniej w drugim kwartale 2025 r. - ocenił.

Jego zdaniem nastały "szalone czasy" dla branży. Po pierwsze, doszło do dwóch bankructw producentów słodyczy - we Francji i w Austrii. - Niestabilność rynków jest ogromna, a wszelkie prognozy obarczone są dużym ryzykiem - podkreślił dyrektor LOTTE Wedel.

Jak wyliczał, za tonę kakao na londyńskiej giełdzie trzeba obecnie zapłacić 5 tys. funtów, ale pojawiła się nawet stawka 10 tys. funtów. Jego zdaniem wzrosty cen masła, mleka, jaj, płacy minimalnej, a także kolejne regulacje unijne sprawiają, że "rynek jest trudny".

Zagrożenie dla polskiego rynku słodyczy

Herman wskazał, że Polska znalazła się w trudnej sytuacji jeśli chodzi o konkurencyjność.

- Stajemy się coraz mniej konkurencyjni pod względem kosztów. Kiedyś Polska wygrywała tym z innymi krajami. Musimy teraz szukać przewagi gdzie indziej, na przykład w innowacyjności i nowych technologiach. Niestety regulacje nie są po naszej stronie - stwierdził.

Ceny kakao drastycznie w górę

O tym, że nie mamy co liczyć na kolejne święta z tanią czekoladą informowaliśmy w WP Finanse już w marcu przed Wielkanocą. Wówczas producenci alarmowali, że kakao jest najdroższe od 46 lat - w ciągu roku jego cena wzrosła o 70 proc.

- Kakao stało się jak bitcoin - ocenił w rozmowie z WP Finanse Krzysztof Stypułkowski z firmy Manufaktura Czekolady.

Na cenę czekolady składają się surowce (60 proc., w tym kakao w 80 proc.), podatki, marża i dystrybucja (30 proc.) oraz opakowanie (10 proc.).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (132)