Trwa ładowanie...

Ceny wynajmu w największych polskich miastach w dół

Wysokie czynsze w największych miastach skłaniają wielu Polaków do zaciągania ryzykownych kredytów na 30 lat. Z kolei z danych NBP wynika, że od początku 2010 r. do końca 2014 r. ceny wynajmu mieszkań w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu spadły

Ceny wynajmu w największych polskich miastach w dółŹródło: WP.PL, fot: Bartosz Wawryszuk
d2ix2op
d2ix2op

Wysokie koszty wynajmu mieszkań w największych miastach skłaniają wielu Polaków do zaciągania długoterminowych zobowiązań, jak na przykład kredyty na 30 lat. Tymczasem z danych NBP wynika, że od początku 2010 r. do końca 2014 r. ceny wynajmu mieszkań w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu spadły. Jak więc wygląda dziś rzeczywista relacja kosztów zakupu mieszkania do jego wynajmu? Co, komu i gdzie się opłaca?

**Badanie średniego poziomu czynszów to jeszcze trudniejsze zadanie od zbierania informacji dotyczących cen mieszkań. Narodowy Bank Polski jest jedną z nielicznych instytucji, które regularnie analizują rynek najmu - informuje portal rynekpierwotny.pl. W monografii do „nieruchomościowego” raportu NBP za 2014 r. można znaleźć m.in. dane dotyczące średnich transakcyjnych stawek czynszów na terenie największych metropolii jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk.

Wykres poniżej prezentuje wartości, które zostały przeliczone na 1 mkw. powierzchni lokalu. Oczywiście znacząco wyróżnia się tu Warszawa. W badanych latach średnia miesięczna stawka za wynajem lokalu w stolicy, oscylowała na poziomie 41 - 44 zł za metr kwadratowy.

Na drugim biegunie jest Łódź. Średni koszt wynajęcia lokalu w tym mieście wynosił od 18 do 29 zł. Większe wahania są we Wrocławiu. Nawet od 21 do 37 zł. Bardziej wyrównane stawki są z kolei w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku (28 - 30 zł).

d2ix2op

Dzięki danym NBP można również sprawdzić, jak zmieniał się stosunek między średnim czynszem za 1 metr, a kosztem jego zakupu. Na wykresie obrazuje to przerywana linia. Ta relacja jest najbardziej stabilna na warszawskim rynku. W stolicy średni miesięczny koszt wynajęcia jest około 170 - 180 razy niższy od przeciętnej ceny metra kwadratowego.

Na pozostałych rynkach ta relacja częściej się zmieniała i wahała w przedziale od 180 do 220 razy. Dla kupujących na kredyt spadek oprocentowania kredytów hipotecznych pod koniec 2012 roku zwiększył atrakcyjność zakupu. Jednak po powrocie WIBOR-u do historycznej średniej, taka kosztowa relacja będzie bardziej korzystna dla najemców.

Czynsze spadły nawet o 16 procent

Porównując średni poziom czynszów z 2010 i 2014 roku widać wyraźnie, że przeciętnie jest taniej. Czynsze potaniały w:

  • Krakowie (-7,84%)
  • Łodzi (-6,75%)
  • Wrocławiu (-3,40%)
  • Poznaniu (-5,61%)
d2ix2op

Niewielkie wzrosty widoczne są tylko w Warszawie (1,07%) i Gdański (1,79%).

Uwzględniając z kolei inflację CPI, która od 2010 do 2014 roku wyniosła około 10,50% okaże się, że we wszystkich metropoliach nastąpiła obniżka realnego poziomu czynszów:

  • 7,35% (Warszawa)
  • 15,53% (Kraków)
  • 14,56% (Łódź)
  • 11,47% (Wrocław)
  • 13,44% (Poznań)

6,37% (Gdańsk)

Na terenie czterech metropolii realna obniżka czynszów była zbliżona do spadku cen mieszkań, który również obliczono z uwzględnieniem inflacji. Tylko w Warszawie i Gdańsku czynsze spadały wolniej niż ceny mieszkań. Jak ocenia portal rynekpierwotny.pl wynika to z ich większej atrakcyjności dla studentów i młodych pracowników.

Zobacz także: Kupujesz mieszkanie - negocjuj cenę. Wciąż możesz sporo zyskać

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d2ix2op
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ix2op