Trwa ładowanie...
d2emy1g

Ceny żywności będą rosnąć przez powódź

Czynnikiem ograniczającym spadek inflacji cen żywności będzie niekorzystna sytuacja producentów spowodowana stratami powodziowymi - prognozuje NBP.
Share
Ceny żywności będą rosnąć przez powódź
Źródło: Jupiterimages
d2emy1g

"W dłuższym horyzoncie projekcji, przy stabilnych cenach surowców rolnych na rynkach światowych i rosnącym wraz z ożywieniem gospodarczym popytem, inflacja cen żywności wzrośnie do ok. 2,9 proc. r/r" - podaje NBP w czerwcowej projekcji nt. inflacji i PKB. W projekcji zaznaczono, że w I kwartale 2010 r. inflacja bazowa ukształtowała się na poziomie 2,2 proc. w ujęciu rocznym.

"W kolejnych dwóch kwartałach można oczekiwać dalszego jej spadku ze względu na korzystne kształtowanie się kosztowych determinant inflacji (cen importu i jednostkowych kosztów pracy) oraz względnie niski popyt krajowy. Od IV kw. 2010 r. do II kw. 2011 r. inflacja bazowa będzie rosnąć, a następnie ustabilizuje się na poziomie ok. 2,6 proc. r/r." - przewidują eksperci banku.

Zdaniem ekonomistów NBP, dynamika popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych, po osłabieniu na przełomie 2009 i 2010 r., wzrośnie w kolejnych kwartałach 2010 r., a następnie pozostanie względnie stabilna. Trudna sytuacja na rynku pracy znajdzie swoje odzwierciedlenie w kształtowaniu się popytu konsumpcyjnego, który będzie w całym horyzoncie projekcji rósł wolniej niż PKB.

d2emy1g

Podziel się opinią

Share
d2emy1g
d2emy1g