Trwa ładowanie...
d4mi8qg

Cersanit inwestuje w produkcję w Rosji, na Ukrainie i w Rumunii

17.11.Warszawa (PAP) - Moce produkcyjne grupy Cersanit w tym roku
wyniosą 64 mln mkw. płytek, a w przyszłym roku wzrosną do 73 mln
mkw. Tymczasem poprzednie szacunki z lutego...

Share
d4mi8qg

17.11.Warszawa (PAP) - Moce produkcyjne grupy Cersanit w tym roku wyniosą 64 mln mkw. płytek, a w przyszłym roku wzrosną do 73 mln mkw. Tymczasem poprzednie szacunki z lutego tego roku zakładały, że będzie to, odpowiednio, 76 mln i 88 mln mkw. Spółka inwestuje w Rosji, na Ukrainie i w Rumunii, gdzie docelowo chce mieć 30-proc. udział w rynku.

"Zmiana szacunków dotyczących wielkości produkcji płytek jest po pierwsze odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze, a po drugie wynika z kłopotów z akwizycjami. Nasze przewidywania uwzględniały przejęcie, które ostatecznie nie doszło do skutku. Liczymy, że teraz, w dobie kryzysu, będzie łatwiej o akwizycje" - powiedział prezes Mirosław Jędrzejczyk na spotkaniu z dziennikarzami.

Bez zmian pozostały szacunki na kolejne lata. W 2010 roku produkcja płytek ma wzrosnąć do 98 mln mkw., w 2011 roku 105 mln mkw., a w 2012 roku 115 mln mkw.

d4mi8qg

Aktualne pozostały szacunki odnośnie produkcji artykułów sanitarnych, które w latach 2009-2012 mają wynieść, odpowiednio, 7,5 mln sztuk, 9,5 mln sztuk, 10,5 mln sztuk i 11,5 mln sztuk.

Spółka chce rozwijać produkcję wyrobów okołoceramicznych. Produkcja mebli łazienkowych ma wzrosnąć do 1 mln sztuk w 2012 roku z 300 tys. obecnie, kabin prysznicowych do 400 tys. ze 120 tys. obecnie, podobnie wanien - do 400 tys. sztuk ze 120 tys. sztuk w tej chwili.

Cersanit wybudował i uruchomił produkcję płytek i ceramiki na Ukrainie. Obecnie trwa drugi etap rozbudowy tamtejszego zakładu.

"Prowadzimy rozbudowę ukraińskiego zakładu. W jej wyniku zwiększymy produkcję płytki z 7 do 12 mln mkw., a ceramiki z 1 do 2 mln sztuk. W tej chwili zamykamy halę produkcyjną, w ciągu miesiąca przyjadą pierwsze urządzenia, potem nastąpi ich montaż. Do końca pierwszego półrocza 2009 r. drugi etap zostanie prawdopodobnie uruchomiony" - powiedział prezes.

d4mi8qg

Cersanit kupił od rumuńskiej spółki Barlinka grunt w Rumunii, w regionie Bacau.

"Kupiliśmy 20 hektarów z halą produkcyjną. Mamy możliwość uruchomienia tam szybkiej produkcji mebli, akrylu i kabin prysznicowych" - powiedział prezes.

Przygotowany został też projekt hali produkującej płytki ceramiczne, która w przyszłości zostanie postawiona na tej działce. Cersanit planuje, że wielkość produkcji płytek w Rumunii docelowo, do 2012 roku, wyniesie 12 mln mkw. Inwestycja może przebiegać dwuetapowo, podobnie jak na Ukrainie. Wówczas w pierwszym etapie moce wyniosłyby 7 mln mkw. płytek.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa zostanie uruchomiona wiosną 2009 roku. Ale wszystko to będzie uzależnione od tego, jak będzie się zachowywał rynek" - poinformował Jędrzejczyk.

d4mi8qg

Rozbudowywany jest też zakład w Rosji. Spółka jest na etapie prac przygotowawczych. W wyniku inwestycji moce produkcyjne płytki mogą tu wzrosnąć o dodatkowe 6 mln mkw. Cersanit stara się też o przejęcie istniejącej firmy na terenie Rosji. W planach jest także uruchomienie w 2009 roku produkcji ceramiki sanitarnej w wielkości jednego miliona sztuk w drodze akwizycji.

Jak poinformowali przedstawiciele spółki, inwestycje w drugi etap budowy zakładu na Ukrainie pochłoną w sumie 40 mln euro. Prace te rozpoczęły się pół roku temu, pieniądze są już stopniowo wydawane.

Z kolei cała inwestycja w Rumunii (12 mln mkw. płytek) pochłonie ok. 240 mln zł. Na inwestycje w produkcję płytek ceramicznych w Rosji i rozbudowę zakładu Lira firma wyda ok. 20 mln euro.

Obecnie Cersanit ma 56 proc. udziału w krajowym rynku płytki ceramicznej, 17 proc. udziału w rynku rosyjskim i 9 proc. w ukraińskim. W przypadku ceramiki sanitarnej w Polsce udział Cersanitu wynosi 47 proc., na Ukrainie 21 proc., a w Rosji 9 proc.

d4mi8qg

Spółka chce mieć na kluczowych rynkach, na których produkuje, ponad 30-proc. udział.

Prezes firmy poinformował, że osiągnięcie w tym roku zysku netto na poziomie 200 mln zł, co wcześniej zapowiadali przedstawiciele firmy, "będzie trudne do zrealizowania".

Po trzech kwartałach grupa miała 110,9 mln zł zysku netto.

"Zrealizowalibyśmy ten zysk, gdyby warunki rynkowe, m.in. kurs walutowy, nie uległy w tym czasie takiej zmianie" - poinformował. (PAP)

morb/ ana/

d4mi8qg

Podziel się opinią

Share
d4mi8qg
d4mi8qg