Trwa ładowanie...
d1b690w

Charles Koch

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Wichita, Kansas, USA

d1b690w
East News Moda
Źródło: East News Moda

Charles Koch to amerykański biznesmen, działacz polityczny i filantrop. Jest właścicielem międzynarodowej korporacji Koch Industries Inc., którą stworzył jego ojciec – Fred Chase Koch.

Życiorys

Charles Koch urodził się w 1935 roku w Kansas. Chociaż dorastał w dość zamożnej rodzinie, jego ojciec chciał, by syn pracował. Charles Koch ukończył Massachusetts Institute of Technology (MIT) – uzyskał dyplomy inżynierii ogólnej, inżynierii jądrowej i inżynierii chemicznej. Po studiach rozpoczął pracę w Arthur D. Little, Inc., a następnie przeniósł się do firmy ojca a Rock Island Oil & Refining Company. Po jego śmierci został prezesem i zmienił nazwę przedsiębiorstwa na cześć ojca na Koch Industries.

W latach 80. dwaj bracia Charlesa Kocha, Bill i Fred, próbowali zdjąć go ze stanowiska dyrektora. Charlesa poparł czwarty brat, David Koch. Po przegranym sporze o kontrolę w firmie bracia zgodzili się sprzedać udziały w firmie, jednak uznali później, że 1,1 miliarda dolarów było zbyt niską ceną i rozpoczęto 15-letnią prawną wojnę, którą ostatecznie w 2000 roku wygrał Charles Koch. Do Koch Industries należy szereg spółek, m.in. Flint Hills Resources LP (firma rafineryjna), Georgia-Pacific (firma papiernicza), Koch Supply & Trading (firma handująca ropą naftową).

Cytaty

  • I believe my business and non-profit investments are much more beneficial to societal well-being than sending more money to Washington. (Wierzę, że moje inwestycje i działalność non-profit są o wiele korzystniejsze dla społeczeństwa niż wysyłanie dużych pieniędzy do Waszyngtonu.)
  • People should only profit to the extent they make other peoples lives better. (Ludzie powinni wykorzystywać pieniądze tylko do poprawy życia innych ludzi.)
  • Any of the social changes in American history are because people thought there was injustice. We have to show that this corporate welfare and cronyism is unjust - and that it's not only rigging the system so people get wealthy who don't deserve to get wealthy. (Wszelkie społeczne zmiany w amerykańskiej historii wynikały z niesprawiedliwości. Musimy pokazać, że opieka korporacyjna i nepotyzm są niesprawiedliwe – nie tylko przez niszczenie systemu, ale też dlatego, że bogactwo zdobywają ludzie, którzy na to nie zasługują.)
  • A truly free society is based on a vision of respect for people and what they value. (Prawdziwie wolne społeczeństwo opiera się na szacunku dla ludzi i docenianiu ich wartości.)
  • Success is one of the worst enemies of success, because success tends to breed complacency and lack of humility. (Sukces jest jednym z najgorszych wrogów sukcesu, ponieważ ma tendencję do wzbudzania samozadowolenia i braku pokory.)

Majątek

Majątek Charlesa Kocha jest szacowany na ponad 52 miliardy dolarów. Pochodzi przede wszystkim z 42% udziałów w firmie Koch Industries.

Życie prywatne

Charles Koch ożenił się w 1972 roku z Liz Koch. Mają dwoje dzieci - Chase Koch i Elizabeth Koch. Biznesmen cierpiał na raka gruczołu krokowego (prostaty).

Miejsce w rankingu najbogatszych

Charles Koch zajmuje 8. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata według Forbes. Wśród najbogatszych Amerykanów uplasował się na 6. pozycji.

d1b690w
d1b690w
d1b690w
d1b690w