Trwa ładowanie...

Chcą podwyższać podatki? To bez sensu

Ekspert z Centrum Adama Smitha Robert Gwiazdowski ocenia, że pomysł podwyższenia podatków dla ratowania finansów publicznych jest całkowicie chybiony i bezsensowny.

Share
Chcą podwyższać podatki? To bez sensuŹródło: Jupiterimages
d1rllm1

O tym , że podniesienie podatków może być konieczne nadmieniali w mediach politycy Platformy Obywatelskiej, jednak nie precyzowali na czym zmiany miałyby polegać. Ministerstwo finansów odmówiło komentarza w tej sprawie.

Ekspert podatkowy Robert Gwiazdowski niezmiennie przekonuje, że podnoszenie podatków to droga donikąd, bo i tak podatki dochodowe są zbyt wysokie. W jego ocenie to może zalepić dziurę budżetową, ale jej nie zlikwiduje.

Robert Gwiazdowski powiedział, że podnosząc podatki rząd może osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, bo jak podatki rosną - to w dłuższej perspektywie wpływy do budżetu maleją - i odwrotnie. Przypomniał, że wprowadzenie liniowego podatku CIT przyniosło wzrost wpływów do budżetu, podobnie jak obniżenie akcyzy na alkohol.

Robert Gwiazdowski powiedział, że gdyby rząd uparł się przy podwyższeniu podatków, to powinien zostawić w spokoju podatki PIT i CIT, a przyjrzeć się na przykład wysokości podatku VAT na żywność, która jest marnowana.

Ekspert z Centrum Adama Smitha zwrócił uwagę, że rząd powinien też rozważyć odchudzenie administracji, która jest bardziej rozbudowana niż za czasów PRL, i ciągle rośnie.

d1rllm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rllm1
d1rllm1