Chcą pracować w Polsce. Wielki napływ pracowników z tego kraju
Według danych opolskiego ZUS w ciągu ostatnich miesięcy zmalała liczba obywateli Ukrainy płacących składki ubezpieczeniowe. Jednocześnie odnotowano wyraźny wzrost legalnie pracujących obywateli Kolumbii.
W ostatnim czasie, wg danych opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, liczba obywateli Ukrainy, którzy płacą składki ubezpieczeniowe w Polsce, zmniejszyła się. Jednocześnie zauważalny jest znaczny wzrost liczby obywateli Kolumbii, którzy podjęli pracę w Polsce na legalnych warunkach. Na koniec ubiegłego roku system ZUS objął składkami 5,2 tys. Kolumbijczyków, co oznacza aż 48-krotny wzrost w porównaniu z rokiem 2015.
Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu, przyznał, że większość obcokrajowców ubezpieczonych w tym regionie to Ukraińcy. Szczególnie na wiosnę tego roku było ich ponad 27,8 tys., jednak od tego momentu liczba ta zaczęła spadać. Aktualne dane wskazują, że wśród 26,5 tys. cudzoziemców na Opolszczyźnie, 20,7 tys. ubezpieczonych to obywatele Ukrainy, choć ich liczba w porównaniu z kwietniem zmniejszyła się o ponad 1600.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dynamiczny wzrost wśród obywateli Kolumbii
Jednocześnie odnotowano znaczny przyrost Kolumbijczyków płacących składki – zaledwie 28 osób w połowie minionego roku stało się 636 osobami ubezpieczonymi do końca października w woj. opolskim. Szczurek podkreślił, że ZUS nie posiada szczegółowych informacji na temat sektorów, w których Kolumbijczycy znaleźli zatrudnienie.
Kierunki napływu pracowników zagranicznych
Oprócz Kolumbijczyków, wielu obywateli Gruzji, Filipin, Indonezji i Turkmenistanu również przybywa w szybkim tempie – liczba obywateli każdego z tych krajów płacących składki wzrosła istotnie od 2015 roku. Raport wskazuje, że cudzoziemcy w Polsce pracują przede wszystkim w wieku od 25 do 49 lat, z najwyższym wskaźnikiem członków tej grupy w przedziale 30-39 lat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że ich dane obejmują tylko osoby legalnie zatrudnione, które mają obowiązek odprowadzania składek. Nie uwzględniają one pracowników niezgłaszających się do systemu lub pracujących na umowę o dzieło.
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski
Dane Eurostatu wskazują, że na koniec października 2024 r. na terenie Unii Europejskiej przebywało blisko 4,2 mln uchodźców wojennych z Ukrainy ze statusem tymczasowej ochrony.
Najwięcej z nich mieszka w Niemczech - ponad 1,1 mln. Na drugim miejscu jest Polska, gdzie liczba ukraińskich uchodźców nie przekracza miliona - 983 880 osób. Dla porównania w 2022 r. z ochrony tymczasowej korzystało w Polsce ponad 1,3 mln Ukraińców.
- Ogromny transfer uchodźców z Ukrainy do Niemiec jest widoczny od III kwartału 2023 r. Na wyjazd najczęściej decydowały się osoby, które nie były aktywne zawodowo w Polsce i podobnie jest teraz - przyznał w rozmowie z WP Finanse Yuryi Grygorenko, główny analityk agencji pracy Gremi Personal.