Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii po brexicie? Odpowiedz na trzy pytania w apce na smartfona
22.06.2018 07:12
Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii, w tym około milion Polaków, będą musieli udowodnić, że mają prawo zostać w tym kraju po brexicie. Konieczna będzie odpowiedź na trzy proste pytania. Będzie to można zrobić nawet na smartfonie.
Jak informuje BBC, brytyjskie władze deklarują, że będą zakładały, że dany obywatel może zostać, o ile będzie w stanie zgodnie z prawdą odpowiedzieć na trzy "proste" pytania.
Po pierwsze będą musieli udowodnić swoją tożsamość, po drugie wykazać, że nie mają kryminalnej przeszłości, a po trzecie, że faktycznie przebywają na terenie Wielkiej Brytanii.
Cała operacja obejmie około 3,5 mln mln mieszkających na Wyspach obywateli innych krajów unijnych, w tym aż ok. milion Polaków. Czasu jest dużo, bo wszystko potrwa około dwa lata.
Nie trzeba będzie iść do żadnego urzędu, bo wszystko będzie odbywać się przez internet. Będzie też specjalna apka na smartfony, za pomocą której będzie można przejść proces weryfikacji.
Dla wykluczonych cyfrowo będą przeznaczone specjalne punkty obsługi, np. w bibliotekach.
Każdy obywatel UE, który po brexicie zechce pozostać w Zjednoczonym Królestwie, będzie musiał zapłacić 65 funtów. Za dziecko opłata wyniesie 32,5 funta.
Jak wyliczył money.pl, gdyby wszyscy obywatele UE mieszkający obecnie na Wyspach złożyli wnioski, londyński rząd zarobiłby około 172 mln funtów. Na samych Polakach rząd w Londynie zarobi 40 - 50 mln funtów.
Jeśli pozytywnie przejdziemy weryfikację, otrzymamy jeden z dwóch statusów: rezydenta lub osoby ubiegającej się o status rezydenta.
Pierwszy z nich dotyczy osób, które przed złożeniem wniosku mieszkały na Wyspach nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat, drugi tych, którzy mieszkali krócej, ale przyjechali najpóźniej do grudnia 2021 r.
Niezależnie od uzyskanego statusu, nie zmieni się prawo jego posiadacza w zakresie dostępu do systemu służby zdrowia, emerytalnego czy innych świadczeń wypłacanych przez rząd Jej Królewskiej Mości.
Co istotne, nie zmienią się regulacje dot. łączenia rodzin. Zapewnione mają także prawa dzieci, które urodzą się na Wyspach już po brexicie.
Osoby, które już posiadają karty rezydenta Zjednoczonego Królestwa, nie będą musiały poddawać się procedurze. Kierujący brytyjskim Home Office Sajid Javid zapewnił w dokumencie, że "obywatele UE i członkowie ich rodzin nie będą musieli robić niczego w pośpiechu".
Mieszkasz w Wielkiej Brytanii i chciałbyś podzielić się swoją historią? Pisz przez dziejesie.wp.pl