Trwa ładowanie...
db96i9u
Waluty

Chiński juan stał się czwartą walutą świata

Juan wyprzedził japońskiego jena.
Share
Chiński juan stał się czwartą walutą świata
Źródło: WP.PL, Fot: Zhang chunlei - Imaginechina/FOTOLINK/AP/East News
db96i9u

*Chiński juan awansował na czwarte miejsce wśród najbardziej popularnych walut świata. W globalnych płatnościach, wyprzedził japońskiego jena. Najpopularniejszą walutą nadal pozostaje dolar amerykański, na drugim miejscu uplasowało się euro, a na trzecim - funt brytyjski. *

Wartość globalnych płatności przeprowadzonych w chińskiej walucie zwiększyła się o 9,1 proc. w sierpniu, podczas gdy wartość płatności wszystkimi walutami według SWIFT (stowarzyszenie pośredniczące w transakcjach między bankami, giełdami, domami maklerskimi) zmalała o 8,3 proc. Juan zdobył rekordowy 2,8-procentowy udział w transakcjach, w porównaniu z 1,4 proc. jeszcze w styczniu 2014 r.

- Awans do grona czterech najpopularniejszych walut w płatnościach na świecie i wyprzedzenie jena to kolejny krok milowy na ścieżce szybkiego rozwoju rynku chińskiego juana - mówi Diane Reyes, dyrektor zarządzająca globalnym pionem płatności i zarządzania środkami finansowymi Grupy HSBC. - Rosnące wykorzystanie RMB w międzynarodowym handlu i inwestycjach jest napędzane nie tylko przez chiński rynek krajowy, waluta ta w coraz większym stopniu stanowi integralną część międzynarodowej gospodarki.

db96i9u

W sierpniu stosowano juana do płatności w ponad stu krajach, ale 90 proc. transakcji skumulowane było w dziesięciu z nich. Singapur przetworzył 24,4 proc. transakcji, a Wielka Brytania 21,6 proc. Na kolejnych miejscach są USA i Francja.

Ponad 1,7 tys. instytucji dokonywało międzynarodowych płatności w juanie, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Sześćset z nich nie miało siedziby w Chinach, lub Hong-Kongu.

W sierpniu transakcje w juanie zwiększyły się o 20 proc. w porównaniu z lipcem, najprawdopodobniej w związku z przeprowadzoną dewaluacją przez Ludowy Bank Chin.

db96i9u

Podziel się opinią

Share
db96i9u
db96i9u