Chwila oddechu dla eksporterów
Wczorajszy dzień to 3-groszowa korekta ostatnich spadków na EUR/PLN. Wzrost inwestycji zagranicznych i potwierdzenie utrzymania obecnych stóp procentowych przez RPP stabilizują rynek. Dzisiaj ważne dane z Wlk. Brytanii i zza oceanu. Być może to już dzisiejszy dzień pokaże czy mamy do czynienia z korektą czy zmianą trendów na rynkach.
Wczorajszy dzień przyniósł korektę ostatniego umocnienia się złotego. Eksporterzy odetchnęli z ulgą widząc powrót euro powyżej 4,2200 oraz co ważniejsze, przełamanie najbardziej stromych linii trendu. Warto zwrócić uwagę na rosnącą rentowność polskiego długu. W przypadku obligacji 10-letnich wczoraj została przekroczona psychologiczna bariera 4% (do 4,022%) co może oznaczać wkrótce powrót inwestorów, skuszonych lepszą stopą zwrotu, na rynek polskiego długu. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że lepsze odczyty ze strefy euro mogą spowodować spojrzenie przychylniejszym okiem na kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Gdyby taki scenariusz się zrealizował powinno to skutkować dalszym umacnianiem się złotówki względem głównych walut.
Wczoraj na rynki wypłynęło kilka istotnych informacji. Jedną z nich był rozkład głosów z czerwcowego posiedzenia RPP podany przez monitor gospodarczy. Wynika z niego, że decyzja o obniżce nie była jednomyślna a podjęta została dopiero głosem prezesa Marka Belki. Taki obraz sytuacji tym bardziej uwiarygadnia ostatnią zapowiedź o końcu serii obniżek.
Drugą ważną dla rynków informacją była wypowiedź wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka. Potwierdził on, że w lipcu zwiększył się napływ inwestorów zagranicznych do Polski, a wzrost pokrył czerwcowy spadek. Jest to o tyle ważne, że inwestorzy bojąc się końca programu QE3 będą w pierwszej kolejności opuszczać rynki charakteryzujące się wyższym ryzykiem.
W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na kilka ważnych danych makroekonomicznych. Osoby zainteresowane funtem brytyjskim z pewnością powinny pilnie przyglądać się publikowanemu o 10:30 w Wlk. Brytanii wskaźnikowi wzrostu PKB. Rynki spodziewają się wzrostu do poziomu 1,27% w ujęciu rocznym. Patrząc na ostatnie odczyty danych makro z tego kraju może być w tej prognozie sporo myślenia życzeniowego, podgrzanego dodatkowo ostatnimi optymistycznymi wskaźnikami z UE. Ostateczny wynik może okazać się odrobinę słabszy. Jeżeli zrealizuje się taki scenariusz powinniśmy mieć do czynienia z umacnianiem się złotego względem funta.
Warto również o godzinie 14:30 zwrócić uwagę na pakiet danych z USA, a głównie na osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych oraz nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Dane te są bacznie obserwowane, gdyż na ich podstawie z pewnością powrócą spekulacje o końcu pakietu stymulacyjnego QE3.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 05.05.2013 do 24.07.2013
Od ponad dwóch tygodni na parze EUR/PLN mogliśmy zaobserwować trend umacniający złotego, ograniczony od góry linią wyrysowaną pod dużym kątem. Linia ta została wczoraj przebita, jednakże wcale nie musi to oznaczać powrotu do osłabiania się złotówki względem. Prawdopodobnie mamy do czynienia z wejściem tej pary w łagodny trend spadkowy. Oporem dla wzrostu EUR/PLN w przypadku korekty może 61,8% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,2650 gdzie znajduje się również lokalne maksimum kursowe. W przypadku ruchu w dół wsparciem jest poziom 4.1950 gdzie przebiega dolne ograniczenie wyrysowanego kanału.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 19.05.2013 do 25.07.2013
Frank szwajcarski, po osiągnięciu maksymalnego poziomu 3,5540 od niemal trzech tygodni traci sukcesywnie do złotówki i porusza się w trendzie spadkowym. Wczoraj doszło do wybicia się z tworzącej się formacji trójkąta, wybicie w górę wcale nie musi spowodować końca ruchu umacniającego złotówkę, natomiast wybicie w dół z pewnością by ten ruch umocniło Oporem dla ewentualnej korekty tego ruchu może być 3,4500, czyli linia łącząca maksima ostatnich tygodni. Dla ruchu w dół wsparciem jest poziom 3,3850 czyli linia łącząca ostatnie minima.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 05.05.2013 do 25.07.2013
Kurs USD/PLN od kilkunastu dni porusza się dość dynamicznie w dół i dotarł do poziomu 3,17 przebijając dolne ograniczenia szerokiego kanału wzrostowego, jednakże odbił się i zawrócił ponownie powyżej tej linii przebijając jednocześnie najbardziej stromą linię trendu co świadczy o tym, ze ruch ten traci impet. Oporem dla ewentualnych wzrostów będzie prawdopodobnie przecięcie się linii wyrysowanej po maksimach ostatnich dni natomiast wsparciem jest już raz przebite dolne ograniczenie kanału wzrostowego na poziomie 3,18.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.04.2013 do 25.07.2013
Kurs GBP/PLN znajduje się obecnie w trendzie spadkowym. Najbliższym ograniczeniem dla wzrostów są testowane obecnie okolice 4,9100, czyli górne ograniczenie kanału spadkowego. W przypadku dalszego spadku wartości najbliższym wsparciem jest minimum z maja na poziomie 4,8750.
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl