Ciąg dalszy osłabiania złotego

W środę zmienność na głównych parach walutowych była większa niż zwykle. Zapowiedź premiera Wielkiej Brytanii o przeprowadzeniu referendum w sprawie pozostania w UE nie spowodowała burzy na rynku. Dzisiaj, w przeciwieństwie do dnia wczorajszego, spodziewamy się szeregu istotnych danych makroekonomicznych.

Ciąg dalszy osłabiania złotego
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

24.01.2013 | aktual.: 24.01.2013 10:47

Wczoraj najważniejszym wydarzeniem była wypowiedź Davida Camerona. Krytyczną postawę względem wspólnoty europejskiej uzasadniał dbałością o przyszłość Anglii. Retoryka wypowiedzi wskazuje na to, że nie jest on przeciwnikiem Unii, a jedynie negatywnie ocenia zmiany jakie w niej zachodzą. Premier Wielkiej Brytanii zaznaczył, że jeżeli wygra wybory w 2015 roku, wówczas przeprowadzi on referendum w ciągu 2 lat.

Odczyt słabych danych (Indeks Fed z Richmond - odczyt: -12, prognozy: 4) spowodował, że inwestorzy zauważyli spadek nastrojów w kolejnym już regionie gospodarki amerykańskiej. Zmusiło to ich do weryfikacji fali nadmiernego optymizmu, który w ostatnich dniach miał miejsce. Niepewność również była widoczna w trakcie debaty w amerykańskim Kongresie. Partia Republikanów wywalczyła podniesienie limitu zadłużenia USA aż do 19 maja. Ma to na celu uzyskanie czasu do negocjacji z Demokratami wysokości cięć wydatków.

Deprecjacji podlega nasza rodzima waluta. Dalsze osłabianie PLN spowoduje, że granica 4,20 na EUR/PLN może zostać przebita. W środę na chwilę pomogła aukcja polskiego długu, jednak w dalszej części dnia straciliśmy to co wcześniej zyskaliśmy. Aukcja długu odbywała się przy stosunkowo dużym popycie, co przełożyło się na spadek rentowności polskich obligacji.

W dalszym ciągu widoczne jest zainteresowanie przyszłymi decyzjami Rady Polityki Pieniężnej. Wczoraj prezes NBP Marek Belka powiedział, że złoty jest stabilny, a w przypadku widocznych mocnych ruchów w jedną albo w drugą stronę, NBP będzie gotowy zainterweniować tak, aby stabilność polskiej waluty pozostała nienaruszona.

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne obfituje w ważne dane. O 2:45 w nocy poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla Chin, który wyniósł 51,9 i jest to najwyższy poziom od 2 lat. Indeks PMI zaprezentowała także Francja: odczyt na poziomie 42.9 oraz Niemcy: odczyt wyniósł 48,8, i jest on lepszy od oczekiwań. Przed 10:00 pojawiły się dane ze Strefy Euro, odczyt indeksu PMI wyniósł 48,3 i jest nieznacznie lepszy od oczekiwań oraz odczyt sprzedaży detalicznej w Polsce. Odczyt na poziomie -2.5%, okazał się znacznie gorszy od oczekiwań (1,4% r/r). GUS zaprezentował także informacje nt. stopy bezrobocia, wynosi ona 13,4% i jest zgodna z przewidywaniami.

O 14.30 zza oceanu pojawią się dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 355 tys.) oraz o 16.00 Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.

Warto wspomnieć, że od wczoraj w Davos trwa coroczne Światowe Forum Ekonomiczne. Chociaż nie powinno to mieć bezpośredniego przełożenia na rynki finansowe, jednak wypowiedzi wielu ważnych osób świata polityki i biznesu mogą być interesujące.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 28.11.2012 do 24.01.2013 Kurs EUR/PLN znajduje się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Kurs nie przełamał linii oporu kanału wzrostowego i chwilowo zatrzymało to dalsze wzrosty. Wczoraj osiągnęliśmy także 3-miesięczne maksimum na poziomie 4,1765. Granicą wsparcia dla dalszych wzrostów jest 55 okresowa średnia krocząca, która z każdym dniem jest coraz wyżej. U nas zaznaczona na zielono znajduje się na poziomie 4,1550 i może przeciąć się z kursem dając impuls to dalszych wzrostów i wybicia ku górze.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.11.2012 do 24.01.2013

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Na parze CHF/PLN kurs ustanowił nowe minimum na poziomie 3,27. Od tego momentu kurs zawrócił i zmierza w kierunku północnym, przebijając kolejne zniesienia Fibonacciego. Kurs obecnie testuje 61,8% zniesienie Fibonacciego, jeżeli nie powróci poniżej tego poziomu czyli 3,3640 to można się spodziewać wzrostu do poziomu 3,4220 czyli szczytu z początku grudnia.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 28.11.2012 do 24.01.2013

Kurs USD/PLN po odbiciu się od minimów ponownie zaczął zyskiwać na wartości. Kurs zatrzymał się w okolicy 61,8% zniesienia Fibonacciego. Kurs nie przebił tego oporu i obecnie powrócił w rejony wsparcia czyli 50% zniesienia Fibonacciego. Na wykresie mamy także wyrysowaną linię trendu spadkowego na wierzchołkach z grudnia i stycznia, zatem będzie to istotny opór dla dalszych wzrostów, a także wspomniane 61,8% zniesienie Fibonacciego w okolicach 3,1450. W najbliższych dniach spodziewać się można testowania tego poziomu.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.11.2012 do 24.01.2013

Kurs GBP/PLN znajduje się w dość szerokim kanale spadkowym. Na początku zeszłego tygodnia ustanowił dołek na poziomie 4.9050. Od tego momentu kurs porusza się w wąskim kanale od tego poziomu do 4.9990 i to ten poziom stanowi obecnie opór, natomiast wsparciem jest wspomniane minimum na poziomie 4.9050. W chwili obecnej kurs testuje 23,6% zniesienie Fibonacciego. Biorąc pod uwagę że kurs przebił już kilka razy to zniesienie w ostatnich nie powinno to stanowić znaczącego oporu w przypadku ruchu w górę.

Krzysztof Pawlak
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)