Trwa ładowanie...
d46ezd1

Ciech będzie miał 50 proc. udział w konsorcjum na zakup Anwilu

9.10.Warszawa (PAP) - Ciech będzie miał 50 proc. udział w spółce
celowej powołanej do przejęcia Anwilu. Po 25 proc. udziałów
przypadnie na zakłady Azotowe w Tarnowie i Zakłady...

d46ezd1
d46ezd1

9.10.Warszawa (PAP) - Ciech będzie miał 50 proc. udział w spółce celowej powołanej do przejęcia Anwilu. Po 25 proc. udziałów przypadnie na zakłady Azotowe w Tarnowie i Zakłady Azotowe Kędzierzyn - poinformował Ciech w czwartkowym komunikacie.

List intencyjny w sprawie zakupu pakietu kontrolnego Anwilu został podpisany w czwartek. Spółki powołały komitet sterujący, w skład którego weszli prezesi tych firm. Przewodniczącym komitetu został prezes Ciechu Ryszard Kunicki. Jednym z zadań komitetu będzie utworzenie spółki celowej, która w potencjalnym procesie kupna pakietu akcji Anwilu od PKN Orlen będzie reprezentować sygnatariuszy listu.

Konsorcjum trzech firm jest zainteresowane kupnem akcji Anwilu od PKN Orlen i Skarbu Państwa. W sumie będzie to pakiet stanowiący około 90 proc. kapitału spółki.

Obecnie 84,79 proc. akcji Anwilu należy do PKN Orlen, 5,56 do Skarbu Państwa, 4,15 proc. pakiet ma Energa Operator, a 5,5 proc. to akcjonariat rozproszony.

d46ezd1

Wcześniej Prezes Ciechu Ryszard Kunicki mówił, że według szacunków Ciechu wartość Anwilu to 1,5 mld zł.

Spółki zadeklarowały, że inwestycja zaangażuje od 10 do 20 proc. środków własnych, a pozostała część będzie pokryta finansowaniem zewnętrznym.

Niedawno Jacek Krawiec, nowy prezes PKN Orlen, informował, że PKN powinien wyjść z sektora chemicznego i nie wykluczył sprzedaży Anwilu.

W połowie września prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła poinformował, że Nafta Polska chciałaby skonsolidować spółki chemiczne wokół dwóch grup - jedną tworzyłby: Ciech, Kędzierzyn, Tanów i ewentualnie Anwil, druga składałaby się z Puław i Polic. (PAP)

pif/ gsu/ gor/

d46ezd1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46ezd1