Trwa ładowanie...
d3t1jdh

Ciechanów/ W budżecie obywatelskim m.in. plac psich zabaw, makieta miasta i książkomaty

Budowa placu psich zabaw z torem przeszkód, wykonanie mosiężnej makiety najstarszej części miasta oraz uliczne książkomaty to część z 38. projektów budżetu obywatelskiego Ciechanowa (Mazowieckie), na które do końca września mogą głosować jego mieszkańcy.

Share
d3t1jdh

Do obecnej, trzeciej edycji ciechanowskiego budżetu obywatelskiego zgłoszono w sumie 50 pomysłów, z czego 11. nie spełniało wymogów formalno-prawnych, a jeden projekt został wycofany prze autora. Ostatecznie po weryfikacji do fazy głosowania zakwalifikowały się 24. projekty ogólnomiejskie i 14 projektów osiedlowych.

"Propozycje te zostały ocenione pod kątem formalno-prawnym, zweryfikowano koszty zadań, realność wykonania oraz sprawy własnościowe gruntów, na których mają zostać zrealizowane inwestycje" - wyjaśniła rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanowa Renata Jeziółkowska.

W głosowaniu, podobnie jak przy składaniu projektów, może wziąć udział każdy mieszkaniec Ciechanowa, który ukończył 16 lat. Odbywa się ono internetowo, korespondencyjnie, a także tradycyjnie w wyznaczonych punktach. Każdy uczestnik może oddać dwa głosy, jeden w kategorii projektów ogólnomiejskich i jeden na zadanie osiedlowe. Zwycięskie projekty zostaną zapisane do realizacji w budżecie miasta na 2017 r.

d3t1jdh

Wśród zakwalifikowanych do głosowania propozycji inwestycji o charakterze osiedlowym znalazły się m.in. budowa chodników, parkingów i boisk sportowych. Jeden z pomysłów dotyczy np. ustawienia na błoniach zamkowych ławek i koszy na śmieci oraz budowy miejsc parkingowych - wartość projektu to 100 tys. zł.

Z kolei w ramach zadań o charakterze ogólnomiejskim znalazły się m.in.: "Pies w mieście" - budowa za 91 tys. zł ogrodzonego placu psich zabaw ze specjalnym torem przeszkód dla psów, wykonanie z mosiądzu na granitowym cokole odlewu centrum miasta z jego głównymi zabytkami za 45 tys. zł oraz za 6 tys. zł ustawienie plenerowych, ulicznych książkomatów, w których pozostawione tam książki byłyby udostępniane zainteresowanym czytelnikom.

W kategorii tej zakwalifikowały się również projekty: "Rodzina" o wartości 299 tys. zł, czyli warsztaty edukacyjne promujące więzi rodzinne, "Ogród Fantasy" o wartości 140 tys. zł, zakładający ustawienie w ogrodzie botanicznym 10 drewnianych rzeźb przedstawiających bohaterów powieści fantasy oraz za ponad 93 tys. zł projekt "Odkryć sztukę Bolesława Biegasa" z organizacją I Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego - Bolesław Biegas (1877-1954) pochodził z Koziczyna pod Ciechanowem.

Jak przypomniała rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta, wysokość środków na realizację zadań obecnej edycji budżetu obywatelskiego uzależniona będzie tam od frekwencji w głosowaniu. Przy ogólnej frekwencji do 10 proc. wysokość tych środków wyniesie 0,5 proc. wykonanych dochodów z poprzedniego roku budżetowego, przy frekwencji powyżej 10 proc. będzie to 0,75 proc., powyżej 15 proc. frekwencji - 1 proc., ponad 20 proc. - 1,5 proc., powyżej 30 proc. - 2 proc., a gdyby frekwencja przekroczyła 40 proc. kwota nakładów osiągnie 3 proc. wykonanych dochodów z poprzedniego roku.

d3t1jdh

"Zrealizowany zostanie jeden zwycięski projekt w każdym z 12 ciechanowskich osiedli oraz tyle zwycięskich projektów ogólnomiejskich, na ile pozwolą przeznaczone na budżet obywatelski środki. Wartość projektu osiedlowego, tak jak ostatnio, nie może przekroczyć 100 tys. zł. Nie ma górnej granicy kwoty wartości projektu ogólnomiejskiego" - wyjaśniła Jeziółkowska.

Kwota budżetu obywatelskiego Ciechanowa na 2016 r., czyli drugiej jego edycji, została obliczona wcześniej jako 1 proc. wykonanych dochodów z roku poprzedzającego wybór projektów i wyniosła ostatecznie niemal 1,6 mln zł. W głosowaniu udział wzięło 15,8 proc. uprawnionych, co oznaczało, że frekwencja była prawie trzy razy wyższa niż rok wcześniej, gdy inaugurowano budżet partycypacyjny.

W ramach budżetu obywatelskiego Ciechanowa na 2016 r. z 70 zgłoszonych pomysłów na inwestycje lokalne pod głosowanie, które odbyło się we wrześniu 2015 r., poddano 19 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 40 projektów dla osiedli.

W kategorii ogólnomiejskiej najwięcej głosów otrzymały wówczas projekty: utworzenia miejskiego parku rekreacyjnego na ciechanowskim Podzamczu, wspomagania szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży oraz drużyny seniorów, a także odrestaurowania z myślą o dzieciach parku im. Dąbrowskiego. W głosowaniu wybrano też po jednym projekcie dla każdego z 12 ciechanowskich osiedli. Wśród nich znalazły się m.in. nowe miejsca parkingowe i place zabaw dla dzieci.

d3t1jdh

Podziel się opinią

Share
d3t1jdh
d3t1jdh