Trwa ładowanie...
d8lgyy4
rząd
27-11-2013 15:16

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d8lgyy4
d8lgyy4

27.11. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszych obrad rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy.

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Rada Ministrów wydała rozporządzenia:

d8lgyy4

- w sprawie utworzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz zniesienia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej,

- w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych.

Głównym powodem nowelizacji Kodeksu wyborczego jest konieczność wdrożenia do polskiego prawa postanowień dyrektywy Rady 2013/1/UE. Dyrektywa ta zniosła wymóg przedkładania przez obywateli chcących kandydować do Parlamentu Europejskiego zaświadczenia (potwierdzonego przez właściwy organ państwa członkowskiego, którego są obywatelami), że nie są oni pozbawieni prawa do kandydowania. Wiele osób miało trudności z identyfikacją organów uprawnionych do wydawania takich zaświadczeń, co z kolei było powodem, że niewielu z nich decydowało się kandydować do Parlamentu Europejskiego w państwie członkowskim miejsca zamieszkania.

d8lgyy4

W związku z tym w ustawie Kodeks wyborczy zaproponowano zniesienie obowiązku przedkładania przez obywateli Unii Europejskiej zaświadczenia, zastępując je oświadczeniem, że dana osoba nie jest pozbawiona prawa do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Elementem tego oświadczenia jest zamieszczenie informacji o ostatnim adresie zamieszkania kandydata w państwie członkowskim.

Nowe przepisy określają również, że w ministerstwie spraw wewnętrznych zostanie utworzony punkt kontaktowy, w którym będą przyjmowane i przekazywane informacje niezbędne do ustalania prawa wybieralności przez kandydatów, obywateli państw członkowskich UE.


Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.

d8lgyy4

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) jest trzecią edycją oferty skierowanej do sektora organizacji pozarządowych. Jego celem jest zwiększenie poziomu zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne.

Poprzednio - w latach 2005-2007 - działał rządowy program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, w roku 2008 w rezerwie celowej budżetu państwa były przeznaczone środki na tę działalność, a w latach 2009-2013 funkcjonował Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Obecna, zmodyfikowana formuła wsparcia inicjatyw obywatelskich jest zgodna z potrzebami i oczekiwaniami obywateli oraz organizacji pozarządowych, działających na rzecz podejmowania inicjatyw dotyczących tworzenia partnerstwa publiczno-społecznego. Intencją programu jest wspieranie tego typu działań, poprawa kondycji społecznej i finansowej organizacji, zwiększenie poziomu inwencji i zaangażowania w proces rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

d8lgyy4

Należy podkreślić, że Fundusz Inicjatyw Obywatelskich znalazł i ugruntował swoje miejsce w świadomości społecznej i w praktyce funkcjonowania organizacji pozarządowych. Jest postrzegany jako instrument programowy i finansowy umożliwiający zwiększenie zaangażowania w rozwój społeczeństwa obywatelskiego i pobudzający aktywność społeczeństwa.

Celem programu, oprócz zwiększenia aktywności inicjatyw oddolnych, zakłada także działania na rzecz zwiększenia liczby obywateli zaangażowanych w działania organizacji pozarządowych i inicjatywy lokalne oraz wzrost partycypacji obywateli w sprawach publicznych.

Program będzie finansowany z budżetu państwa, przewiduje się, że wydatki na ten cel wyniosą 60 mln zł rocznie.

d8lgyy4

Jednym z głównych założeń Programu FIO na lata 2014-2020 jest wyrównanie szans organizacji pozarządowych w zakresie terytorialnym, wzmocnienie ich potencjału oraz obszarów wsparcia. Program umożliwi realizację zadań publicznych szczególnie małym i młodym organizacjom, które dysponują niewielkimi środkami finansowymi. Dotacje będą przekazywane na etapie przystępowania do realizacji projektów. Rozszerzenie działalności FIO aż do roku 2020 pozwoli również organizacjom odpowiednio projektować finansowe ramy działalności.

FIO jest skorelowany z najważniejszymi dokumentami strategicznymi i programowymi, w tym m.in. z: Raportem Polska 2030, długookresową Strategią Rozwoju Kraju Polska 2030. Trzecia Fala Nowoczesności, średniookresową Strategią Rozwoju Kraju 2020, Strategią Rozwoju Kapitału Społecznego 2020, w tym ostatnim dokumencie przewidziano kontynuację funkcjonowania FIO, Strategią Rozwoju Kapitału Ludzkiego. FIO jest też zgodny ze Strategią Europa 2020, która jest długofalowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej sprzyjającym włączeniu społecznemu. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich umożliwi także realizację jednego z głównych projektów Strategii Europa 2020, czyli programu zakładającego powstawanie nowych umiejętności i zatrudnienia w zakresie zwiększenia potencjału partnerów społecznych i rozwoju dialogu społecznego w rozwiązywaniu problemów.

Określono podstawowe założenia, cele oraz zasady realizacji programu. Realizacja FIO w latach 2014-2020 wzmocni społeczną i ekonomiczną kondycję trzeciego sektora, wspierając inicjatywy obywatelskie w zakresie działalności pożytku publicznego, oraz stanie się trwałym mechanizmem budowy społeczeństwa obywatelskiego.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz zniesienia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, przedłożone przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji.

d8lgyy4

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju powstaje z włączenia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego komórek organizacyjnych dotychczasowego Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, obsługujących sprawy działów: budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka morska, transport.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej, przedłożone przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji.

Do zadań nowego pełnomocnika należeć będzie współpraca na forum międzynarodowym w obszarze polityki klimatycznej, w tym prezentowanie stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w tym obszarze. Pełnomocnik będzie także wykonywał zadania związane ze sprawowaniem przez Polskę przewodnictwa w Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Realizując ten cel, pełnomocnik będzie współpracować z ministrem środowiska, będzie również wspierany przez organy administracji rządowej, które są zobowiązane do współdziałania i udzielania pomocy, w szczególności przez udostępnianie informacji i dokumentów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d8lgyy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8lgyy4