Trwa ładowanie...
d2u7ndk

CIR: wspólny apel o reformy w Unii Europejskiej (komunikat)

...

d2u7ndk
d2u7ndk

18.03. Warszawa - CIR informuje:

- Wszyscy jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć silny i dynamiczny wzrost w Europie. Konsekwentnie dążąc do wspólnego celu możemy gruntownie zmienić nasz przestarzały model rozwoju i wyeliminować bariery wobec przyszłej prosperity - zaapelowało dziewięciu szefów państw i rządów Unii Europejskiej, w tym premier Donald Tusk, we wspólnym liście, skierowanym w piątek do szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

List, napisany z inicjatywy polskiego i brytyjskiego rządu, jest mocnym apelem, w którym przywódcy polityczni wskazują, jakich reform gospodarczych potrzebuje cała Unia Europejska, by zagwarantować w przyszłości trwałe podstawy swojego wzrostu gospodarczego.

Sygnatariusze listu wskazują na kilka podstawowych priorytetów: konieczność pełnego otwarcie rynku usług i handlu elektronicznego, potrzebę zakończenia prac nad unijnym rynkiem energetycznym oraz potrzebę zwiększenia wsparcia dla biznesu, zwłaszcza w kontekście rozwoju innowacyjności.

d2u7ndk

- Uznaliśmy również, że nasz wzrost nie nadejdzie tak długo, jak finanse krajowe będą zagrożone. Zrównoważenie finansowych publicznych i promowanie wzrostu nie wykluczają się nawzajem. Nie możemy odkładać na później tego pierwszego, aby osiągnąć to drugie - bez dyscypliny fiskalnej nie położymy podwalin pod silny, zrównoważony wzrost w przyszłości - stwierdzają podpisani pod listem politycy.

Prócz szefa polskiego rządu, jego sygnatariuszami są również David Cameron, premier Wielkiej Brytanii, Mark Rutte, premier Niderlandów, Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji, Lars Loekke Rasmussen, premier Danii, Mari Kiviniemi, premier Finlandii, Andrus Ansip, premier Estonii, Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy oraz Valdis Dombrovskis, premier Łotwy.

Wspólny list dziewięciu szefów państw i rządów można traktować jako sygnał poparcia dla programu polskiej prezydencji w UE, rozpoczynającej się 1 lipca 2011 r. Propozycje zawarte we wspólnym liście dobrze wpisują się bowiem w jeden z trzech głównych priorytetów naszego przewodnictwa w Unii, nazwanym "Integracja jako źródło wzrostu". W ramach tego priorytetu, polska prezydencja będzie podejmować działania na rzecz dokończenia budowy jednolitego, europejskiego rynku i lepszego wykorzystania budżetu Unii.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2u7ndk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u7ndk