CIR: Wybrane działania rządu w obszarze energetyki (komunikat)
...
29.10. Warszawa - CIR informuje:
Budowa gazoportu:
W 2008 r. rząd przygotował plan budowy gazoportu w Świnoujściu. W 2009 r. przyjęto ustawę o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Specustawa pozwoliła na szybkie zakończenie etapu przygotowawczego inwestycji, tj. wydanie wszelkich pozwoleń na budowę oraz decyzji środowiskowych. We wrześniu br. rozpoczęła się budowa gazoportu.
Dzięki tej inwestycji gaz do Polski będzie mógł być dostarczany drogą morską, co pozwoli na zdywersyfikowanie źródeł dostaw gazu oraz zwiększenie jego dostaw do Polski najpierw o 5 mld m3, a w kolejnym etapie o 7,5 mld m3.
Rozbudowa magazynów gazu:
Trwa rozbudowa zbiorników gazu w Wierzchowicach, Mogilnie, Strachocinie, Husowie i Kosakowie. W 2009 r. do eksploatacji oddano magazyn w Daszewie, a w tym roku zakończy się budowa zbiornika w Bonikowie. Do 2015 r. całkowita pojemność magazynów gazowych wzrośnie z obecnych 1,66 mld m3 do 3,5 mld m3.
Budowa elektrowni atomowych:
W styczniu 2009 r. rząd rozpoczął realizację programu budowy elektrowni jądrowych. Polska jest do tej pory jednym z nielicznych krajów europejskich, w których nie ma tego rodzaju elektrowni. Planuje się budowę co najmniej dwóch elektrowni - pierwsza z nich miałaby zacząć działać w 2020 roku.
W 2009 r. rząd powołał specjalnego pełnomocnika ds. energetyki jądrowej, przygotował szczegółowy harmonogram inwestycji oraz listę potencjalnych lokalizacji. Równolegle prowadzone są prace związane z pozyskaniem nowoczesnych technologii do budowy i wyposażenia elektrowni.
Zapewnienie transportu energii:
Rozbudowywany jest krajowy system przesyłu gazu. Zwiększeniu ulegną możliwości przesyłowe w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej, a w okolicach Cieszyna rozpoczęła się budowa gazowego połączenia z Czechami. Do 2015 r. w Polsce powstanie prawie 1000 km sieci przesyłowych gazu ziemnego. Obecnie sieć przesyłowa liczy 17,4 tys. km.
Nakłady na energetykę:
Systematycznie zwiększają się nakłady na energetykę. W 2009 r. osiągnęły one poziom 8,3 mld zł - dla porównania w 2005 r. wynosiły one 4,5 mld zł.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mick/