Co jeszcze umocni dolara?

Ostatnie miesiące zdecydowanie należą do dolara. Cała sytuacja na świecie wyraźnie wzmacnia tę walutę. Nie inaczej było w tym tygodniu. Konflikt na Ukrainie czy ostatnie starcia z Państwem Islamskim tylko tą tendencję pogłębiają.

Co jeszcze umocni dolara?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

26.09.2014 | aktual.: 26.09.2014 11:23

Rano poznaliśmy wskaźnik koniunktury wg BIEC dla Polski. Wyniósł on 154,6 pkt, czyli wzrósł o 1,1 pkt. Nie jest to niestety wskaźnik na tyle silny, by zachwiać rynkami, natomiast daje on nadzieję na trwałe przerwanie passy słabszych danych. Na notowania złotego obecnie zdecydowanie mocniej wpływa para EUR/USD bijąca kolejne poziomy niż lokalne wskaźniki makroekonomiczne.

Wczoraj mieliśmy pokaźny pakiet danych z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku wedle wstępnych danych spadły aż o 18,2%. Wydaje się ta liczba strasznie wysoka, ale rynek zakładał 18% spadek. Liczba wniosków dla bezrobotnych wzrosła o 12 tysięcy względem poprzedniego tygodnia, osiągając 293 tysiące. Są to jednak i tak dane lepsze od oczekiwań. Na koniec wstępny odczyt PMI okazał się gorszy od oczekiwań. Dane o bezrobociu są ważniejsze od pozostałych dwóch odczytów, stąd też dolar ciągle się umacnia.

Niemcy wbrew wcześniejszym zapewnieniom wsparły Kurdów nie tylko niemilitarnym sprzętem wojskowym, ale rozpoczęły również transport broni. Jest to element operacji przeciwko tworzącemu się na północy kraju Państwu Islamskiemu. W ramach tej samej operacji Amerykanie dokonują od kilku dni ataków na pola naftowe w Syrii będące głównym źródłem utrzymania tej organizacji. Wzrost znaczenia Państwa Islamskiego jest powodem niepokojów na rynkach. Jest to jeden z elementów, przez które dolar jest tak mocny wobec euro, a tym samym złotówka traci do głównych walut.

W Berlinie trwają negocjacje na temat wznowienia wstrzymanych przez Rosję dostaw gazu na Ukrainę. Powody impasu są dwa: po pierwsze strona ukraińska posiada około 5 mld USD zaległości płatniczych. Po drugie nie ma podpisanych umów gwarantujących racjonalną stałą cenę. Zdaniem ekspertów do porozumienia w sprawie cen dojdzie, ale najprawdopodobniej nie na dzisiejszym spotkaniu.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
09:00 - Węgry - stopa bezrobocia,
14:30 - USA - PKB,
15:45 - USA - indeks uniwersytetu Michigan.

EUR/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 26.06.2014 do 26.09.2014

Kurs EUR/PLN porusza się w szerokim trendzie wzrostowym. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest górne ograniczenie krótkoterminowego trendu spadkowego na poziomie 4,2000. Wsparciem są okolice 4,1650-4,1700, w których to regionach znajduje się wiele minimów lokalnych od połowy sierpnia.
CHF/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 26.06.2014 do 26.09.2014

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,5050, czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum lokalne na 3,4500, a po jej przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

USD/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 26.06.2014 do 26.09.2014

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest 3,2700 czyli ostatnie maksimum lokalne. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,2200, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

GBP/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 26.06.2014 do 26.09.2014

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę oporem jest wczorajsze maksimum lokalne na 5,3700. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2900, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)