Trwa ładowanie...
d32pc88

Co najmniej trzy elektrownie atomowe do 2030 roku - MG

21.8.Warszawa (PAP) - Zakładamy 6-8 proc. udziału energii z planowanych elektrowni jądrowych w bilansie energetycznym w 2020 roku i ok. 15 proc. w roku 2030, przy założeniu, że do...

d32pc88
d32pc88

21.8.Warszawa (PAP) - Zakładamy 6-8 proc. udziału energii z planowanych elektrowni jądrowych w bilansie energetycznym w 2020 roku i ok. 15 proc. w roku 2030, przy założeniu, że do tego czasu powstaną trzy elektrownie atomowe o łącznej mocy ok. 5 tys. MW - powiedział PAP dyrektor departamentu energii jądrowej w MG Zbigniew Kamieński.

Zapisy takie znajdują się w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2030 roku. Ministerstwo Gospodarki ukończyło prace nad dokumentem; został on przyjęty przez Komitet Europejski Rady Ministrów, a w piątek resort skierował go na Komitet Stały Rady Ministrów.

Po zarekomendowaniu projektu przez Komitet, trafi on pod obrady rządu.

Kamieński zauważył jednak, że docelowo "tylko trzy elektrownie się nie opłacają", a więc może powstać ich więcej. Zastrzegł jednocześnie, że liczba elektrowni atomowych zależy od harmonogramu rozwoju mocy, który będzie elementem Program polskiej energetyki jądrowej.

d32pc88

Rząd przyjął 11 sierpnia harmonogram dla działań energetyki jądrowej. Przewiduje on m.in., że do końca przyszłego roku Rada Ministrów przyjmie Program polskiej energetyki jądrowej. Dokument zakłada również, że najpóźniej pod koniec 2013 roku zostanie zawarty kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a sama budowa rozpocznie się w styczniu 2016 roku, a zakończy w 2020 roku.

Jak zauważył Kamieński, liczba elektrowni jądrowych w Polsce będzie też zależeć od tego, w jakim tempie będzie rosło zużycie energii elektrycznej w Polsce. Analitycy resortu gospodarki przewidują w projekcie Polityki(...), że zapotrzebowanie na prąd wzrośnie do 2030 roku o 55 proc, jednak przy założeniu, że PKB wzrośnie do tego czasu trzykrotnie (średnio 5 proc. rocznie). (PAP)

jzi/ bos/ jbr/ pam/

d32pc88
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32pc88

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj