Trwa ładowanie...
ryby
12-01-2013 08:10

Co się dzieje? Dorsze chudną!

Dorsze nam chudną, my tyjemy. To nie żart. Najstarsi rybacy chwytają się za głowę, bo tak wychudzonych dorszy dotąd nie widzieli. Wszystko przez to, że podkradamy dorszom pokarm – w tzw. połowach paszowych do kutrowych ładowni trafiają szproty i śledzie. Te przerabiane na mączkę rybną stają się pokarmem kurczaków i świń.

Co się dzieje? Dorsze chudną!Źródło: Przemysław Gryń / newspix.pl
dv7k0c2

Powinniśmy przejść na dietę, ograniczyć spożycie mięsa i jeść więcej ryb. Niestety, zamiast tego na odchudzanie wysłaliśmy biednego dorsza.

Co prawda jego ławice nie straciły ostatnio na liczebności, ale tracą niestety na wadze. I to tak bardzo, że niektórzy naukowcy zastanawiają się, czy nie powstał już kolejny gatunek: dorsz karłowaty.

– Faktycznie, dorsze są teraz bardzo wychudzone – potwierdza Ryszard Klimczak, armator i prezes Kołobrzeskiej Lokalnej Grupy Rybackiej. – Wszystko przez to, że zostały przełowione stada ryb pelagicznych, na których dorsze żerują.

dv7k0c2

Wystarczy zajrzeć do skrzynek z połowem wyładowywanych przez rybaków na brzeg. – W Bałtyku tej ryby jest teraz bardzo dużo, ale co z tego, skoro tak niesamowicie schudła – przyznaje Hubert Jątek (32 l.), rybak z Kołobrzegu. – Na dodatek zaczęła przez to spadać jej cena. W skupie dostajemy 4 złote za kilogram.

Recepty na poprawę wagi dorsza na razie nie widać. Ministerstwo Rolnictwa ograniczyło na niego połowy. Jednocześnie zwiększono kwoty połowowe dla ryb pelagicznych. Czyli dorsze będą, ale coraz chudsze.

Polecamy w internetowym wydaniu Fakt: Wódka, kłótnie i horrory - tak żyli Waśniewscy

dv7k0c2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv7k0c2