Co szósty Europejczyk może stracić pracę

Do końca przyszłego roku pracę może stracić ponad 6 milionów Europejczyków.

*Do końca przyszłego roku pracę może stracić ponad 6 milionów Europejczyków - wynika z najnowszych szacunków. W weekend na ulice wielu stolic wyszło aż 350 tys. manifestujących pracowników. Eksperci podkreślają, że to, co działo się na ulicach Berlina, Brukseli czy Madrytu, to dopiero początek niepokojów społecznych, jakie uderzą w Europę w najbliższych miesiącach. *

Najgoręcej było w Berlinie. Na sobotnią demonstrację zorganizowaną przez największą centralę związkową DGB ludzie z czerwonymi sztandarami zjeżdżali z najdalszych zakątków Niemiec już od wczesnych godzin porannych.

"Elity polityczne i biznesowe zawiodły. Nie może być tak, że za ich błędy mieliby płacić zwolnieniami ludzie pracy" - mówił, wymachując gniewnie pięścią w kierunku pobliskiego Urzędu Kanclerskiego i Bundestagu, szef DGB Michael Sommer.

W Brukseli pod sztandarami "Bronimy miejsc pracy" i "Europa socjalna? Yes we can!" przemaszerowało 50 tysięcy osób, zwracając na siebie uwagę trudnym do wytrzymania hałasem gwizdków i trąbek. W podobnym marszu w Pradze frekwencja sięgnęła 30 tysięcy uczestników. Jeszcze wcześniej, w czwartek, na ulicach Madrytu protestowało 150 tysięcy związkowców.

"Ta kilkudniowa akcja to nasz wielki sukces. Wysłaliśmy rządzącym wyraźną wiadomość: zwolnienia nie mogą być jedynym skutkiem kryzysu" - cieszył się wczoraj John Monks, sekretarz generalny Europejskiej Centrali Związków Zawodowych (ETUC), która była koordynatorem przedsięwzięcia.

"Bezrobocie rośnie i będzie rosnąć przez cały 2009 i 2010 rok. W wielu krajach, zwłaszcza starej UE, osiągnie ono poziom nienotowany od zakończenia II wojny światowej" - powiedział "Dziennikowi" Thomas Klau, analityk i szef paryskiego biura Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych.

Według szacunków Komisji Europejskiej do końca 2010 roku w Unii Europejskiej bez pracy będzie aż 26 milionów ludzi.

Bezrobocie w niektórych krajach Unii Europejskiej (według unijnych wskaźników):

Hiszpania - 17,4 proc., Łotwa - 16,1 proc., Litwa - 15,5 proc., Estonia - 11,1 proc., Irlandia - 10,6 proc., Słowacja - 10,5 proc., Węgry - 9,2 proc., Francja - 8,8 proc., Portugalia - 8,5 proc., Szwecja - 8 proc., Grecja - 7,8 proc., Polska - 7,7 proc.

unia europejskabezrobociezatrudnienie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)