Trwa ładowanie...

Co trzeci dorosły Polak aktywnie korzysta z bankowości internetowej

Na koniec III kw. z bankowości internetowej aktywnie korzystało prawie 10 mln Polaków, czyli co trzeci dorosły Polak - podał Związek Banków Polskich. Eksperci wskazali też, że przybywa transakcji dokonywanych za pomocą kart debetowych i kredytowych.

Co trzeci dorosły Polak aktywnie korzysta z bankowości internetowejŹródło: Jupiterimages
d3mm6d8

Na koniec III kwartału liczba indywidualnych klientów banków posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła 17,4 mln. To o ok. 560 tys. więcej niż trzy miesiące wcześniej To największy wzrost od ponad 2 lat - wynika z najnowszego raportu NetBank przygotowanego przez ZBP.

- Mamy już ponad 17 milionów osób, które mogą korzystać z bankowości internetowej, przez ostatnie osiem kryzysowych kwartałów przybyło nam ponad 4 miliony osób z dostępem do konta przez Internet. Widzimy też wzrastającą z miesiąca na miesiąc aktywność użytkowników. Od strony banków z kolei można dostrzec rozwój sytemu zabezpieczeń i obsługi klienta drogą elektroniczną. - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Z raportu wynika, że aktywną grupą korzystającą z bankowości internetowej są przedsiębiorcy - na koniec III kw. było ich ponad 1,1 mln. Na koniec II kw. było to 1,04 mln firm z sektora MŚP.

d3mm6d8

Liczba kart kredytowych pod koniec III kwartału 2011 roku spadła do 7,1 mln, z 8,4 mln sztuk pod koniec II kwartału 2011 roku i 9,1 mln rok wcześniej.

ZBP wskazał też, że choć miniony kwartał przyniósł spadek liczb krat kredytowych - o prawie 1,3 mln sztuk - to liczba transakcji wykonywanych za ich pomocą stale rośnie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost sięgnął 4,5 proc. W przypadku krat debetowych ich liczba stale rośnie - na koniec III kw. było ich 24,5 mln sztuk. Liczba transakcji dokonywana przy ich użyciu zwiększyła się o 14 proc.

Karty kredytowe i debetowe są coraz bardziej powszechne, chociaż nadal przytłaczającą większość transakcji regulujemy gotówką. Warto pracować nad rozwojem technologii bezstykowych, mogą one być dodatkowym bodźcem do rozwoju bezgotówkowych płatności - stwierdził Remigiusz Kaszubski, dyrektor ze ZBP.

d3mm6d8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mm6d8