Co trzecia partia rowerów dla dzieci miała wady
Brak osłony łańcucha rowerowego, niepełne informacje w instrukcji lub jej brak – to najczęstsze nieprawidłowości, które wykryto podczas kontroli rowerów dla dzieci. Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zbadała 303 partie rowerów, fotelików i bagażników.
Brak osłony łańcucha rowerowego, niepełne informacje w instrukcji lub jej brak – to najczęstsze nieprawidłowości, które wykryto podczas kontroli rowerów dla dzieci. Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zbadała 303 partie rowerów, fotelików i bagażników. Zastrzeżenia wzbudziła co trzecia partia – nieprawidłowości zostały od razu wyeliminowane.
Kontrola Inspekcji Handlowej (IH) odbyła się w drugim kwartale 2014 roku na terenie całego kraju. Sprawdzono 303 partie produktów u 66 przedsiębiorców, zakwestionowano 106 partii (35 proc.). Dla porównania – w II kwartale 2013 roku zastrzeżenia inspektorów wzbudziło 40 proc. partii. Sprawdzane w tym roku produkty kwestionowano ze względu na niepełne informacje w instrukcji obsługi (76), jej brak (11), dołączenie jedynie instrukcji w języku obcym (4). Ponadto, w rowerach dla dzieci brakowało osłony łańcucha (6 partii).
Produkty, które stwarzały zagrożenie dla najmłodszych - dwie partie - zostały wycofane ze sprzedaży. Ponadto, prezes UOKiK wszczął dwa postępowania wobec towarów, które nie spełniały wymagań bezpieczeństwa. Ze względu na nadal występujące nieprawidłowości kontrole tych produktów będą kontynuowane w kolejnych latach.
O czym trzeba pamiętać kupując dziecku rower?
- Nie kieruj się tylko ładnym wyglądem czy atrakcyjną ceną - dopasuj rower do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka.
- Elementy rowerów, z którymi dziecko ma kontakt podczas jazdy nie powinny mieć zadziorów, pęknięć oraz ostrych krawędzi.
- Sprawdź hamulce - każdy rower powinien być wyposażony w co najmniej dwa niezależne układy hamulcowe, z czego co najmniej jeden z nich powinien działać na koło przednie i jeden na koło tylne. W rowerach dla dzieci hamulec tylny powinien być uruchamiany stopami rowerzysty poprzez nacisk na pedały. Rowery dziecięce nie powinny mieć elementów podtrzymujących stopę w pedałach (np. pasków).
- Rowery dla najmłodszych muszą mieć pełną ochronę łańcucha.