Co według UE jest niebezpieczne dla konsumenta

Komisja Europejska opublikowała zmodyfikowane wytyczne dotyczące funkcjonowania RAPEX, systemu wymiany informacji o niebezpiecznych produktach konsumenckich w Unii.

Co według UE jest niebezpieczne dla konsumenta
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Nowe wytyczne zmienią sposób podejścia organów krajowych do oceny ryzyka stwarzanego przez produkty konsumenckie i związanych z tym działań naprawczych. W Polsce organem sprawującym nadzór nad ogólnym bezpieczeństwem produktów oraz odpowiedzialnym za prowadzenie rejestru produktów niebezpiecznych jest prezes UOKiK. W rejestrze znajduje się obecnie 30 produktów niebezpiecznych wpisanych tam w 2009 r., z czego najwięcej należało, m.in. do kategorii: oświetlenie nieelektryczne (lampki olejowe i świece) (około 33 proc.), meble (około 27 proc.) oraz sprzęt hobbystyczny (np. podpałki do grilla) (około 27 proc.).

- Nowe wytyczne powodują, że dla przedsiębiorców jeszcze ważniejsze stanie się uważne zarządzanie kwestiami bezpieczeństwa produktów, w szczególności w sytuacji, gdy produkt jest opatrzony wartościową marką. Media informowały o sytuacjach, w których niepokój związany z bezpieczeństwem jednego produktu przerodził się w powszechny kryzys dla danej marki, co powinno być przestrogą dla wytwórców, importerów i dystrybutorów produktów konsumenckich – komentuje adwokat Ewa Rutkowska, szef Praktyki Farmaceutycznej i Odpowiedzialności za Produkt w kancelarii Lovells.

IP

konsumentniebezpieczeństwoue

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)