Coaching coraz częściej stosowany w psychoterapii
Coaching, czyli proces pomagania ludziom i zespołom w wykonywaniu ich zadań w jak najlepszy sposób, wykorzystywany do tej pory głównie w biznesie, znajduje coraz większe zastosowanie w psychoterapii - uważa amerykański psychoterapeuta Robert Dilts, który wziął udział w odbywającej się w Warszawie konferencji na temat psychoterapii.
13.12.2004 | aktual.: 28.05.2018 14:58
Kończąca się w poniedziałek dwudniowa konferencja naukowa "Psychoterapia i szkolenie w psychoterapii - różne perspektywy" odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim.
"Technika coachingu (z ang. coach - trener), wykorzystywana m.in. w psychoterapii, polega na wydobywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu osobistych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia osobistego celu, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole" - opisał Dilts.
Jak dodał, coaching koncentruje się "na samym rozwiązaniu (a nie na poszukiwaniu przyczyn problemów), promując rozwój nowych strategii myślenia i działania, w przeciwieństwie do usiłowania rozwiązywania problemów i konfliktów z przeszłości".
Jak wyjaśniają organizatorzy konferencji, okazją do jej zorganizowania było 25-lecie istnienia Akademickiego Ośrodka Psychoterapii, należącego do Katedry Psychopatologii i Psychoterapii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów dotyczących m.in. pamięci w psychoterapii i neurobiologicznych podstaw psychoterapii.
Zorganizowano także warsztaty, które prowadzili Robert Dilts i prof. Michel Vinvent z Francji - analityk szkoleniowy Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalitycznego i Paryskiego Instytutu Psychoanalitycznego.
Przeczytaj także: Uważaj na coacha!