Coface: Liczba upadłości i restrukturyzacji spadła o 14% r/r do 328 w I półr.

Warszawa, 30.06.2016 (ISBnews) - Liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 328 w I połowie 2016 r., czyli o 14% mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wg danych na dzień 27 czerwca br.), wynika z raportu Coface. Prognoza zakłada spadek liczby upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw na poziomie 8-9% na koniec 2016 r.

30.06.2016 08:15

"Wśród rodzajów postępowań upadłościowych najwięcej było upadłości w celu likwidacji majątku (249, tj. 76%), a najmniej postępowań o zatwierdzenie układu. Wyraźny spadek liczby upadłości i restrukturyzacji zanotowano w transporcie (-43%). Poprawa nastąpiła także w produkcji (-20%), budownictwie (-15%) i handlu (-11%)" - czytamy w komunikacie.

Analitycy przypominają, że w pierwszych miesiącach tego roku wzrost gospodarczy Polski spowolnił. Pierwszy kwartał 2016 roku zakończył się wzrostem w wysokości 3% r/r, co było najsłabszym tempem od początku 2014 r.

"Znaczne przyspieszenie wykorzystania środków unijnych w ostatnim roku obowiązywania poprzedniego budżetu UE wsparło dobry wynik gospodarczy uzyskany w 2015 r. Niemniej jednak, nadal utrzymywane jest solidne tempo wzrostu, którego wiele innych krajów może nam pozazdrościć. Zgodnie z prognozą Coface, wzrost gospodarczy Polski sięgnie w tym roku 3,4%" - powiedział główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz, cytowany w komunikacie.

Dobra sytuacja makroekonomiczna przenosi się także na sferę przedsiębiorstw, gdzie zauważalna jest dalsza poprawa w statystykach upadłościowych. Podobnie jak w I kwartale tego roku, analizę zmian w odniesieniu do 2015 r. utrudnia zmiana prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, jaka weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Wśród polskich przedsiębiorstw borykających się z trudną sytuacją płynnościową coraz bardziej popularne stają się restrukturyzacje, których różne formy są możliwe dzięki nowemu prawu, zaznaczył ekonomista.

"Podczas, gdy w I kwartale tego roku odnotowano zaledwie 6 restrukturyzacji, w II kwartale było ich już 51, co sprawiło, że restrukturyzacje w ramach nowo obowiązującej ustawy to już niemal 1/5 wszystkich postępowań. Najpowszechniej wykorzystywane są przyspieszone postępowania o zatwierdzenie układu (30 tego typu restrukturyzacji w pierwszej połowie tego roku) oraz postępowania sanacyjne pozwalające dłużnikowi przeprowadzić głęboką restrukturyzację przedsiębiorstwa (15 tego typu restrukturyzacji w I połowie tego roku)" - dodał Sielewicz.

Prognoza Coface zakłada utrzymanie spadku liczby upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw, którego dynamika sięgnie 8-9% na koniec 2016 r. Firmy będą korzystać zwłaszcza na rosnącym popycie gospodarstw domowych, a konsumpcja prywatna umocni się na miejscu głównej siły napędowej gospodarki. Na dynamikę sprzedaży detalicznej pozytywny wpływ będą mieć w kolejnych miesiącach świadczenia wypłacane z programu "Rodzina 500+". Dynamika inwestycji spowolni, jednak nadal pozostanie dodatnia w tym roku, wskazuje Coface.

"Polskie firmy będą aktywne w działalności eksportowej, jednak turbulencje na rynkach zagranicznych mogą zmusić biznes do weryfikacji założonych strategii. Nie tylko spowolnienie gospodarki chińskiej i jego wpływ na naszego głównego partnera handlowego - Niemcy jest istotnym ryzykiem, ale także znaczne ryzyko polityczne. Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej nadszarpnęła wizerunek i integralność Wspólnoty Europejskiej, a także przyczyniła się do wzrostu niepewności gospodarczej. Sam wynik referendum nie oznacza natychmiastowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału będzie obowiązywał jeszcze przynajmniej przez kilka lat. Jednak niepewność wywołana Brexitem, jak i dalsze losy Unii Europejskiej, mogą ograniczać ożywienie gospodarcze, które i tak pozostaje słabe, zwłaszcza w Europie Zachodniej, będącej głównym kierunkiem eksportowym Polski" - podsumował Sielewicz.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)