Trwa ładowanie...
db3zigq
10-02-2015 11:31

Coface: Liczba wniosków o upadłość spadła o 7% r/r do 4469 w 2014 r.

Warszawa, 10.02.2015 (ISBnews) - Liczba wniosków o upadłość w Polsce spadła 7% r/r i wyniosła 4469 w całym 2014 roku, wynika z danych firmy Coface. W wyniku przeprowadzenia postępowań upadłościowych w ub.r. sądy wydały postanowienia o upadłości 871 przedsiębiorstw, czyli o 6% mniej niż w poprzednim roku.

db3zigq
db3zigq

"W 2014 roku w polskich sądach złożono 4469 wniosków o upadłość, czyli o 7% mniej niż w 2013 r., wynika z danych pozyskanych przez Coface z Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2014 r. zanotowano pierwszy od 2010 r. spadek liczby złożonych wniosków" - czytamy w komunikacie.

Według głównego ekonomisty Coface w regionie Europy Centralnej Grzegorza Sielewicza, zmiana sytuacji makroekonomicznej znajduje odzwierciedlenie w sytuacji płynnościowej spółek po około 3-6 miesiącach.

"Tym samym relatywnie pozytywne perspektywy dla gospodarki polskiej w 2015 r. z prognozowanym wzrostem gospodarczym 3,2% pozwalają szacować dalszy spadek liczby wniosków o ogłoszenie upadłości" - mówi Sielewicz, cytowany w komunikacie .

Coface podało, że w 2014 r. ogłoszeniem upadłości zakończyło się 19,5% wniosków zarejestrowanych przez sądy.

db3zigq

"Należy jednak pamiętać, że ze względu na czas trwania sprawy upadłościowej, postanowienia ogłaszane w danym okresie nie są wynikiem rozpatrzenia tylko wniosków o upadłość złożonych w tym okresie, ale także tych pochodzących z okresu wcześniejszego. Analiza danych z ostatnich 6 lat wskazuje, że ogłoszeniem upadłości kończy się od 19 do 23% postępowań wszczętych na skutek złożenia wniosku o upadłość" - czytamy również w komunikacie.

Od początku 2009 roku (czyli od czasu, kiedy zaobserwowano wyraźnie wzrastające problemy polskich firm z wypłacalnością) do końca 2014 r. do sądów wpłynęło 23.740 wniosków o upadłość przedsiębiorstw.

"Liczba ta oznacza, że poważne zagrożenie płynności dotyczyło znacznie większej liczby przedsiębiorstw, niż wynika to ze statystyk o ogłoszonych upadłościach. W analogicznym okresie było ich 4817" - napisało Coface.

Wnioski o upadłość najczęściej wpływają do sądów w województwach, w których działa najwięcej podmiotów gospodarczych tj. ma Mazowszu, na Górnym i Dolnym Śląsku, w Małopolsce i w Wielkopolsce. W tym względzie statystyki przedstawiające wnioski o upadłość są podobne do tych prezentujących ogłoszone upadłości. Według Coface porównując rok 2014 do roku poprzedniego, największą poprawę zanotowano w woj. świętokrzyskim (blisko 48-proc. spadek). Najgorzej było natomiast w woj. lubelskim (blisko 22-proc. wzrost).

db3zigq

"Polskie przedsiębiorstwa będą korzystać z poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, co przekładać się będzie na wyższą dynamikę konsumpcji gospodarstw domowych. Ryzyka płynące ze strony rynków zagranicznych mogą ograniczać nie tylko wzrost gospodarczy Polski, ale także pozytywne perspektywy rozwoju polskich spółek. Podczas gdy bardziej optymistycznie można w tym roku interpretować sytuację gospodarczą naszego głównego partnera handlowego - strefy euro, to kierunek wschodni nadal hamuje możliwości eksportowe wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza współpracujących uprzednio głównie z kontrahentami z Rosji i Ukrainy. Pomimo, że firmy te starają się przeorganizować strukturę swojej działalności eksportowej, to jednak wpływ rosyjskiego embarga i niższego eksportu na rynki wschodnie będzie rozłożony w czasie i widoczny w statystykach upadłościowych także na przestrzeni 2015 r." - podsumował Sielewicz.

(ISBnews)

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq