Trwa ładowanie...
d2k01p3

Coface obniżył prognozę globalnego wzrostu PKB o 0,2 pkt do 2,5% na 2016 r.

Warszawa, 30.06.2016 (ISBnews) - Coface obniżył prognozę światowego wzrostu gospodarczego na 2016 r. o 0,2 pkt do poziomu 2,5%. Firma zajmująca się ubezpieczeniem należności zwraca uwagę, że średni poziom globalnego ryzyka odpowiada poziomowi B, tj. "znaczące ryzyko".

Share
d2k01p3

"Od czasu międzynarodowego scenariusza wzrostu ogłoszonego przez Coface w marcu, perspektywy pogorszyły się nieznacznie, a wzrost wydaje się pozostawać poniżej 3% w 2016 r. - jest to 6. rok z rzędu. Firmy doświadczają negatywnych skutków środowiska 'w stylu japońskim': braku rynku zbytu i słabej inflacji zmniejszającej możliwości zwiększania cen" - czytamy w komunikacie.
W przypadku Polski Coface prognozuje wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,4%.

Wyraźny wzrost ryzyka korporacyjnego na całym świecie został potwierdzony w ostatnich ocenach ryzyka krajów przeprowadzonych przez Coface .

"Średnia ocena dla wszystkich 160 krajów osiągnęła szczytowy poziom, który nie był obserwowany od początku wieku i który odpowiada poziomowi B: 'znaczące ryzyko'" - wskazano także.

d2k01p3

"Trzy największe gospodarki świata zostały dotknięte podwyższonym ryzykiem kredytowym: po obniżeniu oceny Japonii do A2 w marcu przyszła kolej na Stany Zjednoczone i Chiny, w których przypadku oceny zostały obniżone odpowiednio do A2 i B" - czytamy dalej.

Ponadto ocena Francji została zwiększona do A2 w odpowiedzi na kilka zachęcających sygnałów: najwyższy poziom inwestycji w przedsiębiorstwach w ciągu ostatnich 4 lat, rozkwit w sektorze budowlanym (co stanowi 5% PKB) oraz stały spadek liczby niewypłacalności oszacowany na -3,2 proc. w 2016 r. Ocena Włoch została zwiększona do A3 z powodu spadku liczby upadłości i poziomu bezrobocia oraz oczekiwanego wzrostu inwestycji, podała firma.

"Europa Środkowa znajduje się w obszarze pozytywnego wyniku Europy Zachodniej, a oceny zostały zwiększone dla czterech krajów: Litwy (A3), Słowenii (A3), Łotwy (A4) i Rumunii (A4), w wyniku silnego wzrostu i zmniejszenia uzależnienia eksportowego od Rosji" - czytamy dalej w materiale.

(ISBnews)

d2k01p3

Podziel się opinią

Share
d2k01p3
d2k01p3