Trwa ładowanie...
d1ti4r3
12-10-2016 15:06

Colliers: Inwestycje w nieruchomości komercyjne sięgneły 2 mld euro w I półr.

Warszawa, 12.10.2016 (ISBnews) -  Wartość zamkniętych transakcji w pierwszej połowie roku na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnęła poziom 2 mld euro i wszystko wskazuje na to, że rok 2016 będzie równie dobry pod względem wartości inwestycji co rok poprzedni, wynika z szacunków Colliers International.

d1ti4r3
d1ti4r3

"Biorąc pod uwagę, iż wartość zamkniętych transakcji w pierwszej połowie roku osiągnęła poziom 2 mld euro oraz ilość toczących się obecnie procesów sprzedaży, spodziewamy się dobrych wyników rynku inwestycyjnego w tym roku" - powiedział partner w Colliers International, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Piotr Mirowski, cytowany w komunikacie.

Według Colliers w ostatnich latach transakcje inwestycyjne dotyczące nieruchomości biurowych i handlowych stanowiły łącznie ponad 85% całej wartości obrotu. Obecnie oczekuje się, że w dalszym ciągu dominować będą projekty handlowe.

"W ubiegłym roku wyniosły około 2,5 mld euro z 55-proc. udziałem w rynku. Wzrasta zainteresowanie alternatywnymi rodzajami nieruchomości, takimi jak domy dla studentów czy seniorów, jednak tego typu produkty w obecnym czasie mogą nie znaleźć jeszcze zainteresowania wśród inwestorów instytucjonalnych. Dużym zainteresowanie inwestorów cieszą się natomiast platformy inwestycyjne oraz portfele nieruchomości" - czytamy dalej w materiale.

Jeszcze pięć lat temu 85% zainwestowanego w Polsce kapitału trafiało do Warszawy, a pozostałe 15% na rynki regionalne. W ciągu ostatnich dwóch lat obserwuje się całkowite odwrócenie tego trendu (około 85% kapitału zostało ulokowane w miastach regionalnych), co oznacza, że uznanie w oczach zagranicznych inwestorów zyskała Polska jako całość. W poszukiwaniu wysokiej jakości aktywów inwestorzy coraz chętniej spoglądają na mniejsze rynki, podano także.

d1ti4r3

"Wrocław i Kraków wciąż przodują, jeśli chodzi o inwestycje biurowe, ale obserwujemy rosnące zainteresowanie Trójmiastem, Katowicami i Łodzią. Miasta zabiegając o nowych najemców, oferują nowe projekty, co tworzy masę krytyczną dla inwestorów. Wielkość rynku jest jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o potencjale danego miasta" - powiedział Mirowski.

Jak podaje Colliers, na rynku aktywna jest znaczna grupa nowych inwestorów z Republiki Południowej Afryki, Korei Południowej i Malezji, którzy inwestują zarówno bezpośrednio, jak i przez różnorodne platformy inwestycyjne. Zakończone sukcesem transakcje takie jak na przykład Redefine, która była największą transakcją w Europie w pierwszym kwartale 2016 r., zwiększają płynność i atrakcyjność inwestycyjną Polski.

"Liczę na to, że po utworzeniu prawnych ram działania funduszy REIT w Polsce, które obecnie są na etapie prac legislacyjnych, udział polskiego kapitału w rynku zwiększy się, co zaowocuje dalszą poprawą płynności i przyczyni się do jego dalszego wzrostu" - dodał ekspert.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat Polska stała się niekwestionowanym liderem w regionie, szóstą co do wielkości gospodarką Unii Europejskiej i największym rynkiem produktów powszechnego użytku w Europie Środkowo-Wschodniej, torując drogę dla inwestycji w całym regionie. Obecnie poziom inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce stanowi około 40% wszystkich transakcji w regionie, podsumował Colliers.

(ISBnews)

d1ti4r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ti4r3