Trwa ładowanie...
ds7887c
02-03-2016 13:21

Comarch celuje we wzrost sprzedaży, capex wyraźnie ponad 100 mln zł w tym roku

Warszawa, 02.03.2016 (ISBnews) - Comarch zakłada wzrost przychodów r/r na koniec 2016 roku i "obfity" tegoroczny capex, wyraźnie przekraczający 100 mln zł, poinformował wiceprezes Konrad Tarański.

ds7887c
ds7887c

"Cel założony w budżecie to zwiększenie sprzedaży grupy w tym roku. W kwestii marży brutto na sprzedaży chcielibyśmy się zbliżyć do poziomu osiągniętego w ub. roku" - powiedział Tarański podczas konferencji prasowej.

Dodał, że plany inwestycyjne są w tym roku "obfite" i wartościowo wyższe r/r. Inwestycje biznesowe w tym roku będą pochodną umów pozyskanych w Ameryce Łacińskiej i będą skutkować założeniem nowych podmiotów na tych rynkach, a także w Arabii Saudyjskiej, którą Tarański określił jako "ciekawy rynek".

Inwestycje infrastrukturalne to 3 projekty, które będą realizowane od II kw. W SSE7 w Krakowie rozpocznie się budowa biurowca na 17 tys. m2 i 2 tys. pracowników z wartością inwestycji "zauważalnie powyżej 50 mln zł". Ma być gotowy pod koniec 2017 r. Ruszy również budowa datacenter w Lille, które odpowiada na szanse biznesowe i wymagania prawne we Francji. Inwestycja pochłonie do 30 mln zł w 2016. Uruchomienie zakładane jest na początku 2017 r. Ponadto planowane jest wyposażenie hali produkcyjnej SSE6 dla Comarch Technologies, gdzie mają być produkowane urządzenia internet of things. Nakłady to kilkanaście mln zł.
"Capex może istotnie przekroczyć 100 mln zł" - stwierdził wiceprezes Comarchu. Zapytany czy będzie to 120-130 mln zł, przyznał, że będą to "te rejony", a w 2017 r. nakłady inwestycyjne będą już wyraźnie mniejsze.

W kwestii backlogu, Tarański podał, że w ostatnich miesiącach portfel poprawił się istotnie (o kilkanaście proc.), dzięki umowom pozyskanym w IV kw. Ocenił jednak, że jeszcze nie jest on satysfakcjonujący na 2016, ale za to istotnie poprawił się na kolejne do 5 lat naprzód.

ds7887c

Ponadto wiceprezes grupy liczy, że w 2016 sektor publiczny będzie miał większy udział w wynikach. Widzi dalsze szanse w segmencie handel i usługi (rozwiązania lojalnościowe i dokumentowe). Ponadto ma nadzieję, że segment telekomunikacja utrzyma ubiegłoroczną dynamikę. Oczekuje również "powrotu do gry" oferty dla sektora bankowego, dobrej dynamiki w medycynie i dalszy wzrost sprzedaży własnego oprogramowania.

"Nie przewidujemy dużej akwizycji w tym roku, jedynie może transakcje 'punktowe'" - podsumował Tarański.

Comarch S.A. specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1 132 mln zł w 2015 r.

(ISBnews)

ds7887c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds7887c