Trwa ładowanie...
d2oimvx

Comarch liczy na poprawę rentowności operacyjnej w 2012 r.

17.05. Warszawa (PAP) - Comarch liczy na poprawę w 2012 r. rentowności operacyjnej w porównaniu z uzyskaną w minionym roku. Obecnie informatyczna grupa nie prowadzi zaawansowanych...
Share
d2oimvx

17.05. Warszawa (PAP) - Comarch liczy na poprawę w 2012 r. rentowności operacyjnej w porównaniu z uzyskaną w minionym roku. Obecnie informatyczna grupa nie prowadzi zaawansowanych rozmów w sprawie kolejnych akwizycji. Do końca 2012 r. Comarch chce wycofać spółkę Comarch SuB z giełdy we Frankfurcie - poinformował w trakcie konferencji Konrad Tarański, wiceprezes spółki.

"Chcemy zwiększyć rentowność w porównaniu z tą uzyskaną w 2011 r., ale należy mieć też na uwadze koszty związane z pozyskiwaniem większego portfela. Wzrost będzie, ale nie taki jak wynika z portfela zamówień" - powiedział Tarański, pytany czy lepsza struktura portfela zamówień przełoży się na poprawę rentowności operacyjnej.

Wartość portfela zamówień Comarchu na 2012 r., według danych na koniec kwietnia, wynosiła 503,2 mln zł i była o 6,3 proc. wyższa niż rok wcześniej. Wartość portfela zamówień na usługi i software własny była wyższa o 9,4 proc. i wynosiła 466,3 mln zł.

d2oimvx

W 2011 r. grupa Comarch uzyskała rentowność operacyjną na poziomie 4,9 proc.

Tarański poinformował, że po znacznym wzroście liczby osób zatrudnionych w 2010 r. i pierwszej połowie 2011 r. grupa prowadzi obecnie politykę stabilizacji wielkości zatrudnienia i ścisłej kontroli kosztów działalności. Powiedział też, że fundusz płac wzrósł w I kw. o około o 6 proc. i wynikał głównie ze wzrostu płac.

Na koniec marca 2012 r. grupa Comarch (bez pracowników MKS Cracovia SSA) zatrudniała 3.426 osób, czyli o 20 osób mniej niż na koniec 2011 r. i 60 osób mniej niż na koniec marca 2011 roku.

W I kw. 2012 r. 48,5 proc. przychodów grupy pochodziło ze sprzedaży zagranicznej. Tarański podtrzymał wcześniejsze zapowiedział, że znaczenie sprzedaży zagranicznej będzie rosło, a jej udział w tegorocznych przychodach może przekroczyć 50 proc. Poinformował też, że telekomunikacja pozostanie w tym roku najważniejszym sektorem grupy, jeśli chodzi o poziom uzyskiwanych przychodów.

d2oimvx

Grupa Comarch w styczniu kupiła szwajcarską spółkę A-MEA Informatik, a w kwietniu przejęła polską firmę Esaprojekt. Z wypowiedzi Tarańskiego wynika, że w najbliższym czasie Comarch raczej nie poinformuje o kolejnych akwizycjach.

"Obecnie nie prowadzimy zaawansowanych rozmów o kolejnych akwizycjach, ale wszystko jest możliwe jeśli pojawia się jakieś ciekawe projekty" - powiedział.

Comarch AG, spółka zależna Comarchu, zwiększyła zaangażowanie w Comarch Software und Beratung AG (wcześniej SoftM) do ponad 95 proc. w kapitale i zgłosiła żądanie zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia decyzji o przejęciu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych.

Tarański poinformował, że Comarch SuB powinien zostać wycofany z giełdy we Frankfurcie do końca 2012 r.

"Mamy zamiar wycofać Comarch SuB z giełdy. Jest duża szansa, że wycofamy go do końca roku" - powiedział.(PAP)

gsu/ ana/

d2oimvx

Podziel się opinią

Share
d2oimvx
d2oimvx