Coraz bliżej cywilnego lotniska pod Łaskiem

Pierwsze samoloty na lotnisku towarowym w Buczku koło Łasku mają wylądować już pod koniec przyszłego roku. Taki termin podaje Zbigniew Tynenski, prezes spółki Lotnisko Łask.

17.03.2008 07:41

O tym, że jest to możliwe, przekonani są samorządowcy. Marszałek województwa, prezydent Łodzi i wójt gminy Buczek właśnie podpisali porozumienie o utworzeniu Portu Lotniczego Łódź/Łask. W najbliższych dniach przystąpią do niego burmistrz Łasku i starosta łaski.

_ Jestem przekonany, że powstanie lotniska to już tylko kwestia czasu. Są inwestorzy, mamy przychylność władz wojskowych i rządowych _- podkreśla burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek.

Pewny powodzenia tego przedsięwzięcia jest też Bronisław Węglewski, wójt Buczka, na terenie której ma być zlokalizowane lotnisko. Specjalnie na ten cel gmina ma blisko dwa hektary terenu sąsiadującego z lotniskiem wojskowym.

O tym, że powstanie pod Łaskiem lotniska towarowego w ciągu najbliższego roku, góra dwóch lat, jest realne mówią też przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. Teresa Jakutowicz, dyrektor biura komunikacji społecznej i promocji Ministerstwa Infrastruktury podkreśla, że nad planami lotniska cargo trwają prace w kilku departamentach resortu.

Projekt i koncepcję funkcjonowania lotniska przygotowuje prezes spółki Lotnisko Łask (spółka Skarbu Państwa i samorządów) Zbigniew Tynenski. Podkreśla, że inwestycja zostanie sfinansowana głównie przez przedsiębiorców oraz z pieniędzy unijnych. Zgodnie z jego wyliczeniami kompleks logistyczny, czyli centrum rozładunkowe i potrzebna do funkcjonowania infrastruktura, ma kosztować około 150 mln euro. Wartość całego przedsięwzięcia wraz z połączeniami drogowymi i szybką koleją szacuje na 450 mln euro.

_ Mamy już wstępne porozumienie z władzami lotniska wojskowego, z którym będzie sąsiadować port towarowy. A co najważniejsze, mamy deklaracje takich firm jak Dell, Gillette, Indesit i innych działających w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej o znacznym współfinansowaniu inwestycji _- mówi z zadowoleniem Zbigniew Tynenski.

Łaskie lotnisko oprócz swej podstawowej - towarowej - funkcji ma obsługiwać także ruch pasażerski. Nie byłoby jednak konkurencją dla lotniska na Lublinku w Łodzi, bo pasażerowie byliby tu przyjmowani głównie w nocy.

Przy lotnisku wojskowym w Łasku powstanie towarowe

Jolanta Jeziorska
POLSKA Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)