Trwa ładowanie...
zatrudnienie
12-03-2009 11:34

Coraz cenniejsza praca w urzędzie

Firmy w czasie kryzysu cienko przędą. Tymczasem w urzędach powstają tysiące nowych etatów.

Coraz cenniejsza praca w urzędzie
dqn6o78
dqn6o78

"Gazeta Wyborcza" podaje przykład Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, w którym zatrudnienie zwiększy się o prawie 20%.
"U nas dopiero teraz zaczynają się zawodowe żniwa. Każdego dnia dostajemy dziesiątki CV. Mamy do wydania olbrzymie środki europejskie, a do ich obsługi potrzebni są ludzie" - mów 'Gazecie Wyborczej" Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego.

Okazuje się, że zarząd województwa przyjął plan, który zakłada stworzenie 95 nowych etatów. Koszt przedsięwzięcia wynosi ponad trzy miliony złotych, z czego milion będzie pochodzić z budżetu województwa, reszta z funduszy unijnych.

Podobnie jest w innych miastach. Dużym zainteresowaniem cieszą się posady w urzędach gmin, zakładach ubezpieczeń społecznych, a nawet w urzędach pracy.

"Zauważyliśmy dość znaczące zainteresowanie pracą u nas. Aplikują specjaliści, których szukaliśmy od wielu miesięcy, m.in. fachowcy od zarządzania i sprzedaży nieruchomościami, a nawet prawnicy" - mówi gazecie Marcin Ochmański z biura prasowego stołecznego ratusza.

dqn6o78

Na kandydatów czeka też wojsko, które do końca 2010 roku chce uzupełnić stanowiska w armii zawodowej do 120 tys. osób. W tym czasie planowane jest zatrudnienie kilkunastu tysięcy ochotników do korpusu szeregowych zawodowych. Jeszcze w zeszłym roku były obawy, że nie uda się w porę uzawodowić armii. Na brak kandydatów narzekała policja. W lutym 2008 roku było w niej 4974 wakatów, obecnie jest ich 3411.

Skąd tak duże zainteresowanie pracą w urzędach? Gdy praca w sektorze prywatnym jest niepewna, kandydaci lub pracujący, zaczynają spoglądać w kierunku sektora publicznego, w którym etaty są stabilne. Jak się okazuje również zarobki mogą być zadawalające. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze publicznym wynosi 3382,14 zł brutto i jest o kilkaset złotych wyższe niż w sektorze prywatnym (według Głównego Urzędu Statystycznego, dane za pierwszy kwartał 2008 roku). W sektorze prywatnym pracodawcy płacili średnio tylko 2921,84 zł.

Gazeta przywołuje wypowiedź dr Marka Szopskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, który przewiduje, że kryzys finansowy zmieni podejście Polaków do samej pracy. Według socjologa będziemy bardziej szanować pracę, także i tę na państwowym garnuszku, którą dotychczas wielu pogardzało.

dqn6o78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqn6o78

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj