Cormay pracuje nad urządzeniem do badania krwi; koszt projektu to 20 mln zł
22.07. Warszawa (PAP) - Cormay pracuje nad technologią i urządzeniem przeznaczonym do badań krwi, które może doprowadzić do zmian na rynku diagnostyki medycznej w skali globalnej -...
22.07. Warszawa (PAP) - Cormay pracuje nad technologią i urządzeniem przeznaczonym do badań krwi, które może doprowadzić do zmian na rynku diagnostyki medycznej w skali globalnej - poinformował na piątkowej konferencji prasowej prezes spółki, Tomasz Tuora. Łączne koszty realizacji projektu wyniosą 20 mln zł.
"Łączne wydatki na projekt wyniosą 20 mln zł. W tym znajduje się kwota 2 mln euro, która przeznaczona zostanie na patenty. Koszt pozyskania jednego patentu PCT wynosi 1.500 euro. Do tego trzeba doliczyć koszt opłacenia rzeczników patentowych" - powiedział Tuora.
"Wszystkie te koszty pokrywamy ze środków własnych. Jedna dziesiąta z nich już została poniesiona" - dodał.
Prezes poinformował, że prototyp produktu będzie gotowy na początku 2012 roku. Cormay prowadzi rozmowy na temat produkcji urządzenia z niemieckim producentem analizatorów.
"Produkt będzie gotowy na przełomie 2011 i 2012 roku. Na początku przyszłego roku będziemy mieć już prototyp urządzenia. Na razie jesteśmy na etapie pre-prototypu. Potem czeka nas komercjalizacja i industrializacja. Nasza rola to stworzenie prototypu, nie musimy sami prowadzić sprzedaży. Chcemy nawiązać w tym zakresie współpracę z inną firmą. Prowadzimy rozmowy z niemiecką spółką o 30-letnim doświadczeniu w produkcji analizatorów, m.in. dla Siemensa." - powiedział Tuora.
"Część produkcji chcemy sprzedać, a część zostawić sobie i zaoferować pod własną marką. Niemiecka spółka przeprowadzi dla nas industrializację produktu i będzie go sprzedawać pod taką marką, jaką uda nam się pozyskać dla produktu. Umowę podpiszemy w przyszłym roku" - dodał.
Prezes potwierdził wcześniejsze informacje, że pierwsze przychody z tytułu nowego produktu mogą pojawić się w 2012 roku.
Powiedział, że spółka zamierza w najbliższym czasie wystąpić o przyznanie patentów na poszczególne technologie. Działania te mają na celu ochronę przez kopiowaniem pomysłu spółki przez konkurentów.
Według prezesa stworzona przez Cormay technologia pozwoli spółce produkować zarówno urządzenia do użytku indywidualnego, jak i laboratoryjne. W pierwszej kolejności wprowadzona zostanie jednak wersja dla laboratoriów.
Tuora poinformował, że nowy produkt Cormay posłuży do analizy krwi w szczególności w zakresie biochemii, immunologii i badań molekularnych. Będzie w stanie wykonać do 10 tys. testów na godzinę.
"Nasze urządzenie pozwoli na wykonanie trzech testów na sekundę, co oznacza do 10 tys. testów na godzinę. Dla porównania, dostępne na rynku analizatory są w stanie wykonać do 2 tys. testów w ciągu godziny. Nasz produkt będzie więc szybszy. Testy wykonywane będą w technologii przemysłowej, nie tylko stwierdzą obecność substancji we krwi lub jej brak, ale określą też jej poziom. Z jednej kropli krwi możliwe będzie wykonanie stu testów. Poza tym pewną nowością będą kompaktowe rozmiary urządzenia" - powiedział prezes.
Niedawno Cormay informował o przejęciu irlandzkiej spółki. W transakcji wartej 1,2 mln euro przejął Innovation Enterpise, której produkty uzupełniają jego portfolio o testy diagnostyczne i urządzenia do szybkiego przeprowadzania badań.
"Przejęta spółka ma bardzo wiele technologii produkcji testów, których my nie mamy. Łącznie jest to 280 testów w różnych metodykach. Ma też doświadczenie w testach przyłóżkowych. Uzupełnienie portfolio było jednym z czynników, który zadecydował o przeprowadzeniu transakcji. Poza tym spółka zapewnia nam dywersyfikację geograficzna sprzedaży. Innovation Etnerprise posiada firmę w Chinach i realizuje 40 proc. sprzedaży w Chinach i Indiach. Jest to dla nas o tyle ważne, że do 2018 r. Chiny mogą stać się naszym największym rynkiem. Ponadto dzięki przejęciu staniemy się dostawcami największych spółek. Do klientów Innovation Enterpise należy między innymi Beckman" - powiedział Tuora.
Dodał, że spółka nie panuje kolejnych akwizycji w tym roku.
"Raczej nie planujemy już żadnych przejęć w tym roku. Mamy propozycje przejęcia od amerykańskiej spółki, ale chwilowo nie mamy możliwości skonsolidowania jej" - powiedział.(PAP)
mto/ jtt/