CPI przez znaczną część '12 powyżej 3,5 proc., RPP zacznie obniżki w II poł. '12 - BRE (opinia)
05.01. Warszawa (PAP) - Ze względu na efekty bazowe inflacja na początku 2012 r. obniży się do poziomu poniżej 4,0 proc., ale przez znaczną część roku inflacja pozostanie powyżej...
05.01.2012 | aktual.: 05.01.2012 12:08
05.01. Warszawa (PAP) - Ze względu na efekty bazowe inflacja na początku 2012 r. obniży się do poziomu poniżej 4,0 proc., ale przez znaczną część roku inflacja pozostanie powyżej górnej granicy celu NBP - prognozuje BRE. Ekonomiści banku uważają, że RPP rozpocznie cykl obniżek stóp w II połowie roku, a skala obniżek przekroczy 50 pb.
"Ze względu na efekty bazowe (podwyżka VAT w 2011) inflacja obniży się na początku 2012 roku do poziomu poniżej 4,0 proc. rdr. Podwyżki cen kontrolowanych, słaby złoty i wyższe ceny paliw i energii spowodują, że przez znaczną cześć roku 2012 inflacja pozostanie jednak powyżej górnej granicy celu NBP (tj. pow. 3,5 proc. rdr)" - napisano w styczniowym raporcie BRE.
"W inflacji bazowej, wyłączając efekty jednorazowe, takie jak podwyżki cen leków, (widać - PAP) coraz mniej oznak rosnącej presji cenowej" - zaznaczono.
BRE prognozuje, że RPP obniży stopy w II połowie 2012 r., a skala obniżek wyniesie więcej, niż 50 pb.
"RPP w praktyce będzie unikać (...) ryzyka destabilizacji otoczenia makroekonomicznego. Oznacza to brak obniżek stóp w sytuacji zwiększonej zmienności na rynku walutowym (początek 2012 roku). RPP nie zdecyduje się jednak wzorem Węgierskiego Banku Centralnego na podwyżki stóp, gdyż taki manewr wprowadziłby zbyt wiele niepewności do otoczenia, w którym działają przedsiębiorstwa" - napisano w raporcie.
"Oceniamy, że RPP obniży stopy w sytuacji pojawienia się sygnałów wyraźnego osłabienia wzrostu (ryzyko obniżenia dynamiki PKB poniżej 2 proc. rdr mogłoby być również destabilizujące dla gospodarki). Cykl poluzowania zacznie się w II kw. (skala obniżek wyniesie więcej niż 50 pb)" - dodano.
"Silnym argumentem za +tradycyjną+ reakcją na niższy wzrost (czyt. za obniżkami stóp) będzie wynikający z regulacji (zablokowanie substytucji kredytu złotowego kredytem eurowym) wzrost efektywności polityki monetarnej" - zaznaczono w raporcie. (PAP)
fdu/ asa/