CPI w II '13 może być poniżej 2 proc. rdr - RG (opinia)

20.12. Warszawa (PAP) - Po danych o PPI w listopadzie widać, że presja inflacyjna wyraźnie się osłabia. Już w lutym 2013 roku roczny wskaźnik CPI może znaleźć się poniżej 2 proc. -...

20.12.2012 | aktual.: 20.12.2012 10:38

20.12. Warszawa (PAP) - Po danych o PPI w listopadzie widać, że presja inflacyjna wyraźnie się osłabia. Już w lutym 2013 roku roczny wskaźnik CPI może znaleźć się poniżej 2 proc. - uważa Paweł Durjasz, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

"Listopadowy spadek rocznego wskaźnika cen produkcji jest kolejnym sygnałem wyraźnego osłabienia presji inflacyjnej. Już w lutym 2013 r. inflacja (CPI) może obniżyć się poniżej 2 proc. rdr" - napisał Durjasz w biuletynie Rady.

GUS podał, że ceny produkcji przemysłowej w listopadzie spadły o 0,1 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,2 proc. Zgodnie z danymi GUS wskaźnik CPI ubiegłym miesiącu w ujęciu rdr wyniósł 2,8 proc., zaś w ujęciu mdm 0,1 proc.

Komentując dane o produkcji przemysłowej, Durjasz zwraca uwagę, że poprawa wskaźników koniunktury w strefie euro pozwala sądzić, że w perspektywie kilku miesięcy dynamiki produkcji w Polsce będą dodatnie.

"Roczne tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu po styczniu 2012 r. zaczęło się wyraźnie obniżać i w listopadzie ponownie okazało się ujemne. Warto jednak zauważyć, że w okresie obecnego spowolnienia gospodarczego jej poziom okazuje się być w tendencji dość stabilny, pomimo miesięcznych fluktuacji - podczas gdy w 2008 roku wyraźnie spadał. Kontynuowana jest natomiast tendencja spadku produkcji budowlano-montażowej" - ocenia członek Rady Gospodarczej.

"Jeśli ostatnia poprawa wskaźników koniunktury w strefie euro okaże się trwała, jest nadzieja na wzrost dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce w perspektywie kilku miesięcy" - dodaje.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,8 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła o 1,9 proc., a mdm spadła o 0,9 proc. (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseprodukcjadług
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)