Trwa ładowanie...
d3ar8eh

CPI wróci do 3,5 proc. na przełomie I-II kw.'12, powrót do celu w '12 mało prawdopodobny - ING

12.01. Warszawa (PAP) - Inflacja wróci do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu na przełomie I-II kw. 2012 r., ale jej powrót do celu w 2012 r. jest mało prawdopodobny -...

d3ar8eh
d3ar8eh

12.01. Warszawa (PAP) - Inflacja wróci do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu na przełomie I-II kw. 2012 r., ale jej powrót do celu w 2012 r. jest mało prawdopodobny - uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem spadło prawdopodobieństwo obniżek stóp.

"Według nas spadło prawdopodobieństwo obniżek stóp, ale szanse na podwyżki nie zmieniły się. Możliwe, że doszło (lub dojdzie w kolejnych miesiącach) do zgłoszenia wniosku o podwyżkę, ale utrzymujemy, że podwyższona inflacja ma źródło w czynnikach egzogenicznych, niezależnych od RPP, a podwyżki w okresie recesji w strefie euro mogą okazać się bardzo szkodliwe. Polityka fiskalna jest zaciskana i pogarsza się dostępność kredytu - według nas to wystarczy. Ostatnim argumentem za podwyżkami może być słabość złotego, ale Marek Belka podszedł sceptycznie do wspierania kursu tą metodą. Presja na PLN nie pochodzi z wewnątrz gospodarki, a z zewnątrz" - napisano w czwartkowym raporcie.

"Oczekujemy, że inflacja wróci do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu na przełomie I-II kw. 2012 r., ale powrót do celu jest mało prawdopodobny w 2012 roku. Nastawienie Rady raczej nie zmieni się w najbliższym czasie - krótkookresowe perspektywy dla złotego są według nas niekorzystne (prognozujemy 4,50/EUR na koniec I kw.)" - dodano.

"Ważne jest też, że utrzymują się dobre wyniki aktywności. Widzimy utrzymujący się rozdźwięk między wskaźnikami wyprzedzającymi (takimi jak stosunek nowych zamówień do zapasów w Polsce czy nowych zamówień w Niemczech), a bieżącymi wynikami produkcji w kraju. Ciepła zima sprzyjająca budownictwu może odroczyć spowolnienie. Mimo to mamy wątpliwości czy taka rozbieżność wskazań może być dalej utrzymywana i zakładamy spowolnienie aktywności w I kw. Jednak dla RPP kluczowa jest według nas stabilność złotego. W sumie widzimy ryzyko, że do obniżek dojdzie później niż w II kw." - napisano. (PAP)

fdu/ ana/

d3ar8eh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ar8eh