Trwa ładowanie...
d27afi2
26-02-2016 11:03

Creotech Instruments weszło do konsorcjum pracującego nad polskim satelitą SAR

Warszawa, 26.02.2016 (ISBnews) - Creotech Instruments i PZL Warszawa-Okęcie - spółka z grupy Airbus Defence and Space - zawiązały konsorcjum, którego celem jest realizacja na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej wstępnego studium wykonalności budowy pierwszego polskiego satelity zobrazowania radarowego SAR, podał Creotech Instruments.

d27afi2
d27afi2

Liderem konsorcjum jest PZL Warszawa-Okęcie. Creotech Instruments na zaproszenie lidera i na wniosek swojego inwestora strategicznego - Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) - będzie realizował prace związane m.in. z przeglądem zdolności polskiego sektora kosmicznego w zakresie budowy satelity.

"Udział Creotech Instruments S.A. w tym konsorcjum bardzo nas cieszy. Jest to dobry przykład realizacji strategii ARP, czyli budowy ekosystemu spółek zaawansowanych technologicznie. Agencja aktywnie wspiera innowacyjność gospodarki i dąży do zwiększenia konkurencyjności i rozwoju polskiego przemysłu, a obszar technologii kosmicznych uważam za szczególnie ważny " - powiedział wiceprezes ARP Michał Szaniawski, cytowany w komunikacie.

"Dziś polskie Siły Zbrojne korzystają z danych udostępnianych przez naszych sojuszników z Włoch, pochodzących z ich systemu COSMO SkyMed Seconda Generazione. Budowa narodowego systemu satelitarnego SAR przyczyni się do znacznego zwiększenia naszej suwerenności" - dodał prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona.

Wstępne studium wykonalności projektu ma określić m.in. przyszłych użytkowników i dokładny zakres zastosowania w Polsce satelity typu SAR. Podstawą będzie analiza potrzeb Sił Zbrojnych RP, służb bezpieczeństwa państwa oraz administracji i gospodarki narodowej.

d27afi2

Satelita SAR (Synthetic Aperture Radar) to satelita z radarem o tzw. syntetyzowanej aparaturze. Instrumenty tego typu służą do uzyskiwania obrazów nieruchomych obiektów o wysokiej rozróżnialności. Wykorzystywane są do tworzenia obrazów powierzchni Ziemi oraz innych planet.

Creotech Instruments (CTI) to polska firma, która od 2008 roku realizuje projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych. Wśród nich warto wymienić Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechnikę Warszawską.

PZL Warszawa-Okęcie należąca do Airbus Defence and Space posiada dwa zakłady w Warszawie i Mielcu, gdzie zatrudnia ponad 800 pracowników. Oddział w Warszawie jest głównym dostawcą podzespołów do samolotów CN235 i C295, jak również wykonawcą wiązek elektrycznych oraz niektórych podzespołów dla kilku komercyjnych modeli Airbusa. Działalność firmy obejmuje też konstruowanie i produkcję lekkiego wojskowego samolotu szkoleniowego Orlik. Oddział w Mielcu prowadzi działalność w zakresie usług lotniczych.

(ISBnews)

d27afi2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27afi2