Trwa ładowanie...
d3h8dzi

Czabański: w lipcu Sejm prawdopodobnie zajmie się projektem dotyczącym abonamentu RTV

We wrześniu ustawa ma szanse wejść w życie - zapowiada wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czabański: w lipcu Sejm prawdopodobnie zajmie się projektem dotyczącym abonamentu RTV
(WP.PL, Fot: © manaemedia - Fotolia)
d3h8dzi

Projekt ustawy uszczelniającej ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego prawdopodobnie trafi pod obrady Sejmu na jego drugiej lipcowej sesji. We wrześniu ustawa ma szanse wejść w życie - zapowiada wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański.

- Na pewno to będzie w obrębie obowiązującej ustawy, ale są pewne techniki sprawdzania, czy ludzie ze swojego obowiązku prawnego opłacania abonamentu się wywiązują. W żadnym wypadku nie oznacza to, że ktokolwiek będzie sprawdzał w mieszkaniach, czy ktoś ma telewizor czy radio. Są różne metody - urzędy skarbowe, gdyby to one dokonywały tych sprawdzeń, mają różne metody sprawdzania - choćby poprzez bazę abonentów telewizji kablowych i inne bazy - powiedział Czabański w środę dziennikarzom, pytany o metody poprawy ściągalności abonamentu.

- Bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś zawiera umowę z kablarzem, a nie ma w domu telewizora - zaznaczył.

d3h8dzi

Jak powiedział, "w lipcu prawdopodobnie będzie projekt nowelizacji ustawy abonamentowej". Dopytywany, odparł, że podejrzewa, iż projekt ten wejdzie pod obrady Sejmu na drugiej sesji w lipcu. Drugie lipcowe posiedzenie zaplanowano od 19 do 22 lipca. - To jest bardzo pilna sprawa, za którą się w tej chwili bierzemy - podkreślił Czabański.

Według niego "można się spodziewać, że ten projekt we wrześniu ma szanse wejść w życie".

Wiceszef MKiDN przypomniał, że ustawa abonamentowa jest obowiązującym prawem i zgodnie z nią każde gospodarstwo domowe w Polsce jest zobowiązane do zarejestrowania i płacenia za posiadane odbiorniki telewizyjne i radiowe; podobnie każda firma.

- To, że to prawo jest nieprzestrzegane, nie znaczy, że ono nie obowiązuje. Nie będziemy zmieniać zasad tego prawa, bo trzeba by było notyfikować te przepisy w Brukseli, czego chcemy uniknąć - dodał.

d3h8dzi

Podziel się opinią

Share
d3h8dzi
d3h8dzi