Czas na rozliczenie

Wczoraj podczas konsultacji na pytania naszych Czytelników odpowiadali eksperci z I Urzędu Skarbowego w Katowicach: Iwona Myrcik, Leszek Miszewski, Jolanta Bitner i Bożena Ruda Przedstawiamy wyjaśnienia dotyczące najczęściej poruszanych zagadnień.

Czas na rozliczenie
Źródło zdjęć: © POLSKA Dziennik Zachodni | Lucyna Nenow

Wczoraj podczas konsultacji na pytania naszych Czytelników odpowiadali eksperci z I Urzędu Skarbowego w Katowicach (na zdjęciu od lewej): Iwona Myrcik, Leszek Miszewski, Jolanta Bitner i Bożena Ruda Przedstawiamy wyjaśnienia dotyczące najczęściej poruszanych zagadnień.

W roku 2007 rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej i rozliczam dochody na podstawie książki przychodów i rozchodów. Dodatkowo zarobiłam w ubiegłym roku na giełdzie. Z biura maklerskiego otrzymałam na ten temat informację z pouczeniem, że muszę osobiście rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jak mam rozliczyć uzyskane dochody?
Zobowiązana Pani będzie do złożenia dwóch odrębnych zeznań. Na formularzu PIT-36 opodatkuje Pani dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującą skalą podatkową. Dla opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych przeznaczony jest odrębny formularz PIT-38, w którym stosuje się 19-proc. stawkę podatkową. Dochodów z giełdy nie łączy się z dochodami z innych źródeł.

Pracuję zawodowo a mąż prowadzi własną firmę transportową opodatkowaną ryczałtem. Wychowujemy dwoje dzieci. Kto w tej sytuacji ma prawo do ulgi na dzieci i jak się ją odlicza?

Ulgę odlicza podatnik, który wychowywał w roku podatkowym dziecko lub dzieci. W przypadku, gdy dziecko wychowują małżonkowie (rodzice), mają jedną ulgę do odliczenia. Odliczają ją wg. własnego wyboru od podatku obojga albo tylko od podatku jednego z nich. Warunkiem skorzystania z odliczenia jest jednak osiąganie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej. Wobec faktu, iż mąż nie osiąga takich dochodów, pełną kwotę ulgi na dzieci może Pani odliczyć od swojego podatku.

Podobno w tym roku zmieniły się zasady darowania 1 proc. podatku. Ja chciałabym przekazać mój 1 proc. Hospicjum w Mysłowicach, zaznaczam, że prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (19 proc.). Jak to zrobić?
Po zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawo do przekazania za pośrednictwem Urzędu Skarbowego1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego mają także podatnicy opłacający podatek liniowy. Sposób przekazania jest bardzo prosty. Wystarczy nazwę i numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą chcemy obdarować oraz kwotę 1proc. wpisać we właściwej rubryki swojego zeznania a organ podatkowy dokona przelewu na jej konto. Warunkiem jednak jest, by wybrana przez nas organizacja znajdowała się w wykazie ogłoszonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości - w Monitorze Polskim z dnia 31.12.2007 Nr 99 poz. 1078. Wskazane przez Panią hospicjum znajduje się w poz. 905 wykazu. Pełna nazwa brzmi: SPOŁECZNE TOWARZYSTWO "HOSPICJUM CORDIS". Nr KRS 00000 40314.

Syn, który jest studentem i pozostaje na moim utrzymaniu, zarobił z tytułem umowy zlecenia w ubiegłym roku 1.720 zł. Jak rozlicza się tego typu dochód? Czy syn musi składać PIT-a?
Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym - bez względu na wysokość osiągniętego dochodu. Wobec powyższego syn powinien rozliczyć swoje dochody na formularzu PIT-37 dołączając do zeznania jeżeli jeszcze nie posiada numeru identyfikacji podatkowej (NIP-u) formularz NIP-3.

Dużo choruję i wydaję na leki. Czy przysługuje mi ulga na zakup leków?
Podstawę obliczenia podatku osób rozliczających się na tzw. zasadach ogólnych stanowi dochód po odliczeniu między innymi kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione m.in. na leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł (rok 2007 i 2008), jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Jak wynika z powyższego by móc korzystać z ulgi z tytułu zakupu leków nie wystarczy często chorować. Z ulgi takiej można korzystać spełniając szereg warunków przede wszystkim odliczenia takiego może dokonać osoba niepełnosprawna (czyli osoba, która posiada:
1) orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach,
2) lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną)

W ubiegłym roku trzy miesiące pracowałem w Wielkiej Brytanii. Słyszałem, że zmieniają się przepisy dotyczące opodatkowania osiągniętych tam dochodów. Jak w tej sytuacji mam rozliczyć podatek od dochodów zagranicznych? Dodam, że w ubiegłym roku pracowałem też w Polsce.
Od 1.07.2007 rzeczywiście zmieniła się metoda unikania podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych przez rezydentów Polski w Wielkiej Brytanii. Metoda, ta nosi nazwę metody wyłączenia z progresją, co oznacza, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w Wielkiej Brytanii, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce, stosuje się stopę podatku obliczoną od całego dochodu tj. łącznie z dochodem uzyskanym w Wielkiej Brytanii. Przy ustalaniu wysokości dochodu uzyskanego za granicą podatnik ma prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodu, takie jakie przypadałyby, gdyby praca była świadczona w Polsce (podstawowa stawka na rok 2007 wynosiła miesięcznie kwotę 108,50 zł) oraz przychody zagraniczne może pomniejszyć o 30 proc. diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień
trwania stosunku pracy tj. z uwzględnieniem dni wolnych od pracy przypadających w tym okresie (art 21. ust 1 pkt 20 wyżej cytowanej ustawy). W przypadku Wielkiej Brytanii kwota 30 proc. diety równa jest 9,60 funtów brytyjskich. Należy ponadto zauważyć, iż przychody uzyskane za granicą należy przeliczyć według kursu średniego NBP z dnia ich uzyskania lub z faktycznego kursu przeliczenia, jeżeli zostały przekazane za pośrednictwem banku w Polsce. Dochody uzyskane za granicą obliczone w powyższy sposób należy wykazać w załączniku poz. 9 PIT - ZG oraz w poz. 162 lub poz. 163 zeznania podatkowego PIT - 36, a następnie obliczyć stopę procentową i z jej użyciem obliczyć podstawę obliczenia podatku. Podstawę opodatkowania pomniejszoną o ewentualne odliczenia od podatku (np. składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w polskim systemie ubezpieczeń społecznych), porównujemy z zapłaconymi w Polsce zaliczkami na podatek. Jeżeli kwota zaliczek jest większa od podatku po pomniejszeniach, obliczona kwotę będzie stanowić
nadpłatę, natomiast w wypadku kiedy kwota zaliczek zapłaconych w kraju będzie mniejsza od podatku należnego, po pomniejszeniach otrzymana kwota będzie kwotą do zapłaty.

Od stycznia do sierpnia ubiegłego roku pracowałam w Irlandii. Niestety, dopiero teraz, przed złożeniem PIT-a za ubiegły rok dowiedziałam się, że już w ubiegłym roku miałam płacić zaliczki na podatek dochodowy od zarobków z Irlandii. Czy rzeczywiście obowiązują takie przepisy?
W odniesieniu do Republiki Irlandii nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek, ponieważ w odniesieniu do dochodów uzyskanych w tym kraju ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. (art. 27 ust. 8 ustawy o PDOF). W przypadku zastosowania tej metody, jeżeli dochody były opodatkowane w Irlandii, nie opodatkowuje się ich w Polsce (w tym również nie pobiera zaliczek na podatek) Wysokość tych dochodów jest jednak ważna dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce, czyli do obliczenia stopy procentowej podatku obliczanej od całego dochodu tj. łącznie z dochodem uzyskanym w Irlandii. Jeżeli jednak w roku 2007 nie zostały osiągnięte żadne dochody na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie ma również obowiązku rozliczania się z dochodów uzyskanych w Republice Irlandii.

Nadpłata podatku - to ważne!

Za nadpłatę podatku uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku (wpłaconego przez ciebie osobiście lub przez płatnika w formie zaliczek). W przypadku podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Urząd Skarbowy ma obowiązek ją zwrócić do 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji rocznej. Jeżeli składałeś korektę zeznania, ma obowiązek to zrobić w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia tej korekty. Jeśli korektę zrobił za ciebie urząd skarbowy (przy oczywistych pomyłkach) termin trzech miesięcy liczy się od upływu terminu, w którym mogłeś złożyć sprzeciw wobec tej korekty.

Na przykład jeśli złożysz zeznanie roczne 13 marca, zwrot otrzymasz do 13 czerwca. Jeżeli jednak np. 20 kwietnia skorygujesz swoją deklarację, będziesz musiał poczekać na nadpłacone pieniądze najpóźniej do 20 lipca.

Zwrot nadpłaty następuje: - na wskazany przez ciebie rachunek bankowy - lub przekazem pocztowym, ale wówczas jest pomniejszana o koszty tego przekazu.

AZG
POLSKA Dziennik Zachodni

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)