Czechy: alternatywa dla Zachodu?

W Czechach pracuje ok. 13 tys. naszych rodaków, czyli 8,3 proc. wszystkich zatrudnionych w tym kraju obcokrajowców. Co prawda nie zarabiają tyle co w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy nawet w Hiszpanii, ale zamiast koszty utrzymania są znacznie niższe niż na Zachodzie.

25.09.2006 17:14

Praca u naszych południowych sąsiadów
W Czechach pracuje ok. 13 tys. naszych rodaków, czyli 8,3 proc. wszystkich zatrudnionych w tym kraju obcokrajowców. Co prawda nie zarabiają tyle co w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy nawet w Hiszpanii, ale zamiast koszty utrzymania są znacznie niższe niż na Zachodzie.

Kolejny atut przemawiający za Czechami, to nieduża odległość, zwłaszcza dla mieszkańców południowej Polski, którzy mogą przyjeżdżać do domu na weekendy. Poza tym, Czesi kulturowo praktycznie nie różnią się od nas, więc decydując się na wyjazd możesz być pewien, że nie przeżyjesz szoku. A i z językiem nie powinieneś mieć większego problemu, bo nawet jeśli ty albo twój rozmówca nie znacie angielskiego, to i tak najprawdopodobniej się dogadacie - czeski i polski są bowiem do siebie dość podobne.

Czechy na "tak"

- Duże zainteresowanie ofertami od pracodawców czeskich jest przede wszystkim w regionie przygranicznym, głównie w powiatach cieszyńskim, raciborskim, wodzisławskim - wyjaśnia Mieczysław Płaneta, wicedyrektor ds. Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. - Poza tym, pracą w Czechach zainteresowani są bezrobotni, którzy w swoim regionie nie mogą znaleźć zatrudnienia, a także osoby nie znające języków obcych.

Na zadane przez portal Pracuj.pl pytanie: "Czy chciałbyś pracować u naszych południowych sąsiadów lub na Węgrzech?" jedna trzecia ankietowanych odpowiedziała "tak". - Polacy nie myślą już o pracy na Zachodzie jak o przysłowiowym raju na ziemi. Równie chętnie wybierają państwa sąsiadujące z naszym krajem - wyjaśnia Przemysław Gacek, prezes portalu Pracuj.pl. - Wynika to zapewne z przekonania, że łatwiej i taniej sprawdzić tu swoją wartość na unijnym rynku pracy niż np. we Francji czy Anglii.

Jeszcze w 2004 r., Polacy pracowali przede wszystkim w regionach przygranicznych, natomiast dziś można nas spotkać na terenie całej Republiki Czeskiej.

Co musisz wiedzieć?
Generalnie nie ma żadnych ograniczeń w dostępie Polaków do czeskiego rynku pracy. Nie jest wymagane pozwolenie na pracę, a do przekroczenia granicy i zalegalizowania pobytu wystarczy paszport lub dowód osobisty. Pracodawca musi jednak poinformować właściwy Urząd Pracy o podpisaniu umowy z cudzoziemcem oraz o zakończeniu kontraktu. W przypadku pobytu trwającego dłużej niż miesiąc trzeba zgłosić ten fakt w jednostce Policji ds. Cudzoziemców i Pogranicza. Po trzech miesiącach należy wystąpić o wydanie zezwolenia na pobyt dla obywatela kraju członkowskiego UE. Jest to jednak czysta formalność. Wystarczy, że wykażesz, iż masz środki niezbędne na swoje utrzymanie, a otrzymasz stosowny dokument.

Od 1 stycznia 2007 r. w Czechach wchodzi w życie nowy kodeks pracy. Zwiększa on rolę związków zawodowych i ochronę pracowników przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zmiany te są korzystne głównie dla związków zawodowych, które będą dla pracodawców partnerem w przygotowywaniu i podpisywaniu zakładowych układów zbiorowych. Będą one też miały większy wpływ na przestrzeganie przez pracodawców zasad BHP. W myśl nowych przepisów, produkcja może być m.in. zatrzymana, gdy zagraża zdrowiu pracowników.

Kogo potrzebują Czesi?
Około 2000 naszych górników zatrudnionych jest w kopalniach węgla kamiennego, głównie w rejonie Ostrawy i Karviny. Inni znaleźli miejsca w budownictwie, przemyśle tekstylnym i motoryzacyjnym - m.in. w Zakładach Samochodowych TPCA (Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech) w Kolínie i Mladej Boleslav.

Z informacji WUP w Katowicach wynika, że pracodawcy czescy zgłaszają oferty zatrudnienia przede wszystkim w przemyśle - niemal non stop potrzebni są spawacze, tokarze, frezerzy, ślusarze, kotlarze, operatorzy CNC, pracownicy do montażu prostych elementów, szwaczki i kontrolerzy jakości; w branży budowlanej - największy popyt jest na murarzy, tynkarzy, kafelkarzy oraz pracowników do dociepleń. Duże szanse na znalezienie pracy mają także kierowcy samochodów ciężarowych. Poszukiwany jest również personel medyczny: lekarze różnych specjalności, farmaceuci, rehabilitanci i pielęgniarki.

Kasa, forsa, szmal, mamona…
Zarobki w Czechach zdecydowanie odbiegają od zachodnich. Jednak od 1 lipca br. minimalne jest jednak znacznie wyższa i wynosi 18421 koron (ponad 2500 zł). Najmniej zarobisz w regionach przygranicznych. - W kraju morawsko-śląskim wynagrodzenia osiągają wysokość 17310 koron, a w kraju ołomunieckim 16034 koron - wylicza dyrektor Mieczysław Płaneta. - Najwyższe wynagrodzenia utrzymują się w okolicach Pragi. Na pewno są też wyższe w międzynarodowych koncernach i dużych firmach. Przykładowo - w ubiegłym roku - średnia płaca w Oskar Vodafone wynosiła 43800 koron, w Skodzie - 25446, a w budziejowickim browarze - 22 tys. koron.

Koszty utrzymania mieszkania (czynsz i opłaty licznikowe) to wydatek rzędu 96 euro miesięcznie, czyli ok. 384 zł. Często jednak firmy zapewniają swoim pracownikom nie tylko zakwaterowanie, ale także bony na jedzenie, opiekę medyczną, a nawet bilety do teatrów. Niskie są również koszty wyjazdu oraz przeprowadzki.

Jeśli więc nie masz pracy, Wielka Brytania jest poza twoim zajęciem z powodu niewystarczającej znajomości angielskiego, pomyśl o Czechach. Nawet, jeśli nie zarobisz kokosów, z pewnością zarobisz na utrzymanie nie tylko siebie, ale i swojej rodziny.

Anna K. Dycha

OD CZEGO ZACZĄĆ POSZUKIWANIE PRACY?
Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz m.in. w Biurze Promocji Zatrudnienia katowickiego WUP-u. Poza tym, lekturą obowiązkową powinny być strony internetowe. Na początek polskie, np. www.pracaweuropie.edu.pl/czechy, potem czeskie. Największy portal z ofertami pracy to www.jobs.cz. Ogłoszenia znajdziesz też na www.prace.cz, www.hotjobs.cz, www.sprace.cz, www.uspesni.cz, www.mpsv.cz, www.dobraprace.cz, www.nabidky-prace.cz, www.tip-prace.cz, www.hledampraci.cz i www.prace.centrum.cz. Warto "zaprzyjaźnić" się także z czeskimi wyszukiwarkami (www.seznam.cz, www.atlas.cz, czy www.centrum.cz). Pomocna może okazać się również strona EURES (www.europa.eu.int/eures). Znajdziesz tam jednak oferty nie tylko dla Polaków (aczkolwiek, w niektórych jest zaznaczone, kogo oczekuje pracodawca). Zwykle jednak trzeba liczyć się z konkurencją z całej Europy.

Cztery najpopularniejsze internetowe serwisy dotyczące pracy w Polsce (Pracuj.pl), Czechach (Jobs.cz), Słowacji (Profesia.sk) i na Węgrzech (Profession.hu) utworzyły portal ONREA (On-Line Recruitment Alliance - www.onrea.net). Znajdziesz tam oferty pracy - głównie z branży IT, finansów, sprzedaży oraz na stanowiska inżynierskie. Inna opcja to szukanie pracy za pośrednictwem agencji doradztwa personalnego mających swoje siedziby głównie w dużych czeskich miastach oraz w urzędach pracy. Ich listę znajdziesz na stronie www.prace.cz.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)