Trwa ładowanie...
d3r7u3x

Czekaj z RPP: w lutym możliwa kolejna decyzja o obniżce stóp

Będzie istniała przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych, jest wysokie prawdopodobieństwo, że w lutym zostanie podjęta decyzja o kolejnej redukcji - ocenia Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Share
d3r7u3x

_ Myślę, że będzie jeszcze przestrzeń do dalszych obniżek stóp, natomiast kiedy i jaka skala byłaby tych obniżek - będziemy obserwować co się będzie działo w gospodarce, sytuacja dzisiaj jest niezwykle dynamiczna. W lutym będziemy mieli nową projekcję inflacji, będziemy wiedzieć więcej na temat stanu i perspektyw polskiej gospodarki _- powiedział Czekaj w TVN CNBC.

_ Szacuję dość wysokie prawdopodobieństwo, że w lutym będzie podjęta decyzja o obniżce stóp procentowych _ - dodał.

Czekaj powiedział, że stopy procentowe w Polsce kształtują się na relatywnie wysokim poziomie w porównaniu ze stopami na świecie.

d3r7u3x

_ Nie powinniśmy dopuszczać do nadmiernego wzrostu tego dysparytetu _ - powiedział.

_ Najnowsze dane, prognozy inflacji na rok 2009 wskazują, że około połowy roku powinniśmy osiągnąć cel inflacyjny, a nawet inflacja może ukształtować się lekko poniżej 2,5 proc. Czyli mamy osiągnięty cel, w związku z czym nie ma potrzeby utrzymywania nadal tak ostrej polityki pieniężnej. Wydaje się, że i od strony wzrostu gospodarczego i od strony inflacji istnieją argumenty, które uzasadniają obniżenie poziomu stop procentowych _ - dodał.

Czekaj pytany o docelowy poziom stóp procentowych wykluczył możliwość obniżki referencyjnej stopy procentowej do poziomu 0 proc., jednak dopuścił możliwość obniżenia stopy depozytowej do 0 proc.

_ Raczej wykluczałbym możliwość obniżki stóp procentowych w Polsce do poziomu zero procent. To co dziś przewidują rynki to jest 3-3,5 proc. _ - powiedział.

d3r7u3x

_ Teoretycznie jest to możliwe (obniżenie stopy depozytowej do 0 proc. - PAP), mamy się spotkać w najbliższych dniach z przedstawicielami sektora bankowego, będziemy rozważali różne warianty działań _ - powiedział.

Zdaniem Czekaja istnieją poważne ryzyka, że wzrost gospodarczy może się ukształtować poniżej 2 proc.

_ Oglądając to co dzieje się i w gospodarce polskiej i w gospodarce światowej istnieją poważne obawy, że wzrost gospodarczy w tym roku może spaść poniżej 2 proc. _ - powiedział.

Czekaj pytany, czy kiedykolwiek pojawiły się w trakcie obrad RPP wnioski o cięcie jednorazowe większe niż 75 punktów bazowych powiedział, że "takie warianty były rozważane".

d3r7u3x

Podziel się opinią

Share
d3r7u3x
d3r7u3x