Czerwiński: w poniedziałek oddanie do użytku gazoportu w Świnoujściu (krótka)

W poniedziałek nastąpi oddanie do użytku gazoportu w Świnoujściu - poinformował w niedzielę podczas konwencji wyborczej PO w Krakowie minister skarbu Andrzej Czerwiński. "To inwestycja niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski" - mówił.

11.10.2015 14:10

"W 100 proc. nasz kraj będzie niezależny od jednego dostawcy ze Wschodu. Nie dlatego, że tego skroplonego gazu będziemy mieć aż tak wiele, ale dlatego, że gazoport jest elementem szeroko zakrojonych inwestycji, w tym połączeń transgranicznych z Niemcami, Słowacją, Czechami i Ukrainą oraz wybudowania systemu magazynów gazu, w których możemy przechować prawie 3 mld m sześciennych (gazu - PAP)" - podkreślił minister.

Szef resortu skarbu powiedział w niedzielę PAP, że "budowa zakończona jest w 100 procentach, wszystkie tzw. elementy krytyczne są wykonane i sprawdzone przez nadzorującego inżyniera katarskiego". "Teraz prowadzony będzie rozruch, który potrwa około pięciu miesięcy" - dodał.

Pierwszy tankowiec z gazem - jak poinformował minister - ma przypłynąć do Świnoujścia na przełomie listopada i grudnia, kolejny w końcu lutego.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześć. rocznie.

8 kwietnia br. Polskie LNG i firma Tractebel Engineering zawarły umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę terminala. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. W Europie działa 22 terminali LNG.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)