Czerwiński: wkrótce porozumienie ws. zakupu przez Tauron aktywów kopalni Brzeszcze
Minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński spodziewa się, że wkrótce zostanie podpisane porozumienie dotyczące zakupu przez Tauron części aktywów kopalni Brzeszcze. "Mamy interesy zarówno Tauronu, jak i Brzeszcz, żeby się porozumieć" - ocenił w środę w Krakowie minister.
14.10.2015 12:45
"Z moich informacji wynika, że) to porozumienie jest blisko" - powiedział dziennikarzom Czerwiński.
Pytany, czy do podpisania porozumienia dojdzie przed wyborami odparł, że będzie ono zawarte "lada dzień", ale finalizowanie zawartych w nim zapisów potrwa "być może jeszcze parę tygodni". "Mówimy np. o dokapitalizowaniu i przekazaniu pewnych akcji pod zarząd Tauronu" - zaznaczył szef resortu skarbu.
"Nasz plan ministerialny dokapitalizowania Tauronu wychodzi naprzeciw oczekiwaniu obu stron, by móc stworzyć takie warunki, że rozwiązanie tego problemu, do tej pory bardzo trudnego, przyjdzie szybko" - dodał minister.
W zeszłym tygodniu Tauron, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), ZEW Niedzica i FTF Columbus poinformowały o rozwiązaniu porozumienia dotyczące zakupu części aktywów kopalni Brzeszcze. Oznacza to, że w przetargu ogłoszonym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) koncern będzie negocjował kupno zakładu samodzielnie, poprzez spółkę celową RSG.
Według komunikatu ostatecznie jedynym wspólnikiem RSG pozostanie Tauron. Wcześniejsze porozumienia z pozostałymi stronami - dotyczące ustalenia podstawowych warunków nabycia części kopalni oraz wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę celową - zostały rozwiązane.
Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).
W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: RSG, Węglokoks Kraj i należąca do Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się.
Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale - jak zaznaczyła - rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. Na początku miesiąca SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.
Następnie nowy już zarząd Tauron Polska Energia potwierdził zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów ze SRK. Taka sama deklaracja padła wówczas ze strony SRK. Negocjacje zostały wznowione w środę.
Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej. Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy - w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.