Trwa ładowanie...

Czerwone światło dla aut z Wysp Brytyjskich

Ministerstwa nie chcą pozwolić na masową rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie - informuje "Puls Biznesu".

Share
Czerwone światło dla aut z Wysp Brytyjskich
Źródło: AFP, fot: Carl Court
d4aa73i

W czerwcu 2013 r. resort transportu przedstawił projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które miały umożliwić rejestrowanie w naszym kraju samochodów posiadających kierownicę po prawej stronie. Dokument napotkał zdecydowany sprzeciw w trakcie uzgodnień międzyresortowych.

- Biorąc pod uwagę stopień rozwoju sieci dróg publicznych w Polsce, zwłaszcza fakt, iż przeważającą liczbę dróg stanowią drogi jednojezdniowe, dopuszczenie możliwości rejestrowania pojazdów z kierownicą po prawej stronie niewątpliwie negatywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym - uważa Jacek Dominik, wiceminister finansów.

Urzędnicy zgadzają się także z wysuwanym przez branżę motoryzacyjną argumentem natury ekonomicznej. Przedsiębiorcy spodziewają się dużego importu używanych aut z krajów o ruchu lewostronnym, co odbije się na rynku.

- Należy wstrzymać prace nad projektem do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE - podpowiada Jacek Dominik. Skargę do trybunału na Polskę z powodu braku możliwości rejestrowania pojazdów z kierownicą z prawej strony wniosła Komisja Europejska.

d4aa73i

Podziel się opinią

Share
d4aa73i
d4aa73i