Częsta zmiana pracy - rozwój kariery czy zaburzenie osobowości?

Młode osoby dość często zmieniają pracę i raczej nikogo to nie dziwi

Częsta zmiana pracy - rozwój kariery czy zaburzenie osobowości?
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Młode osoby dość często zmieniają pracę i raczej nikogo to nie dziwi. Poszukują swojej drogi, pracodawca nie spełnia ich oczekiwań, miejsce pracy okazuje się nieprzyjazne lub ścieżka kariery okazała się nietrafiona. Czy tak samo powinien zachowywac się pracownik dojrzały? Nie brakuje głosów, że dla rozwoju kariery, pensji i kondycji psychicznej, raz na trzy, cztery lata powinniśmy zmieniać pracę. Nowe środowisko ma pomóc nam łapać wiatr w zawodowe żagle. Jak jest w rzeczywistości? Może krążąca wśród pracowników rada, to zwykła legenda? Wyjaśna to Sandra Nowacka - Jaskólska, psycholog z Kliniki Invicta w Warszawie.

- Czy rzeczywiście częsta zmiana pracy dobrze na nas wpływa? A może wręcz odwrotnie - lepiej mieć stałą pracę przez np. 10 lat, stałe środowisko i tych samych kolegów?

- Częste zmiany pracy mogą wynikać z chęci ciągłego rozwoju, zdobywania kolejnego doświadczenia, ale również z poszukiwania własnej ścieżki zawodowej. Są jednak osoby mające ugruntowaną pozycję w dotychczasowym miejscu pracy, u których zmiana może wyzwalać obawy i lęki związane z nowym otoczeniem, z trudnościami w adaptacji czy nawiązywaniu kontaktów. Osoby takie rzadko same decydują się na zmianę pracy. Czasami zmiana jest traktowana jako zło konieczne, z powodu braku innego rozwiązania, wówczas najlepiej jest zadbać o własną motywację i odpowiednie pozytywne nastawienie bez względu na okoliczności. Nowa praca może często nieść ze sobą rozwój zawodowy. Daje pracownikami możliwość zaprezentowania się w lepszym świetle oraz wykorzystania dotychczasowych doświadczeń czy zdobytej wcześniej wiedzy. W nowym miejscu także można nawiązać nowe kontakty.

- Czy dobrze jest pracować w jednej firmie przez całe życie? Tak się zdarza szczególnie w małych miastach, gdzie produkcja nie odbywa sie na masowa skalę.

- Niektórym ludziom praca w jednym miejscu daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracę traktują głównie jako źródło dochodu i pracują na stanowiskach, przy których wymagania nie są wysokie. W zależności od firmy czy rodzaju zawodu, praca w jednym miejscu nie musi oznaczać braku rozwoju. Wiele większych firm daje możliwość awansu, dzięki czemu mogąc wspinać się na kolejne szczeble kariery, pozostajemy związani z jedną firmą przez wiele lat, często całe swoje zawodowe życie. Z drugiej strony są osoby, które dość szybko osiągają wysokie stanowiska i czują, że już nic więcej nie osiągną, bądź ich firma nie daje możliwości awansu czy rozwoju. Wtedy warto zastanowić się, czego oczekujemy i jak traktujemy naszą pracę. Jeśli zawodowe spełnienie da nam stały rozwój kariery i podnoszenie kwalifikacji czy zdobywanie nowych doświadczeń, wówczas warto poważnie zastanowić się nad zmianą pracy.

- Czy skłonność do zmiany pracy może mieć podłoże w osobowości czy cechach charakteru? Zmieniając pracę co 1,5 roku lub 2 lata, trudno uniknąć bycia postrzeganym za osobę niedojrzałą emocjonalnie.

- Częsta zmiana pracy może być związana z niezdecydowaniem, brakiem pewności, co do własnych celów zawodowych lub z poszukiwaniem specjalizacji, najlepiej odpowiadającej predyspozycjom danej osoby. Może także wynikać z temperamentu – kiedy w naszej naturze leży porywczość i energiczność, a pracę mamy zbyt stabilną i zrównoważoną lub kiedy jesteśmy z natury flegmatyczni, a praca wymaga dynamiki i dużych nakładów energii, wówczas naturalne jest poszukiwanie zajęcia bardziej odpowiadającego naszym cechom charakteru. W skrajnych przypadkach niezdolność do pozostawiania na dłużej w jednym miejscu pracy może być związana z występującymi zaburzeniami osobowości (np. borderline).

ml,MA,WP.Pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)