Trwa ładowanie...
d1pn8p3

Częstochowa/ Ulgi dla przedsiębiorców inwestujących w strefie

Firmy, którzy zainwestują w Częstochowie na terenach specjalnych stref ekonomicznych, będą mogły skorzystać ze zwolnień z podatku od nieruchomości. Miasto oferuje do sprzedaży szereg działek m.in. na rozszerzonych w ub. roku terenach stref.

Share
d1pn8p3

Jak przekazało w piątek biuro prasowe częstochowskiego magistratu, tamtejsi radni przyjęli uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Ulga dotyczy obiektów nowych, rozbudowanych, czy nadbudowanych - związanych z uruchomieniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej, rozszerzeniem produkcji lub zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Zwolnienie dotyczyć może też nabytych aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił.

Ulga nie obejmuje nieruchomości, na których działa stacja paliw, instytucja finansowa, działalność handlowa czy działalność dotycząca najmu lub dzierżawy nieruchomości.

d1pn8p3

Uchwała uzależnia okres zwolnienia z podatku od nieruchomości od liczby miejsc pracy tworzonych wskutek inwestycji. Może to być rok przy tworzeniu do 5 nowych miejsc pracy, trzy lata przy 6-15 miejscach pracy i pięć lat - powyżej 15 nowych miejsc pracy. Miejsca pracy muszą być obsadzone do dwóch lat od zakończenia inwestycji i utrzymane przez 5 lat lub 3 lata w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Możliwość skorzystania z ulgi w podatku od nieruchomości łączy się z ustawowym zwolnieniem z podatku dochodowego od działalności prowadzonej na terenie strefy.

Zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) sukcesywnie zaprasza do przetargów mających wyłonić kolejnych inwestorów, którzy będą działali na terenie strefy. Właśnie ogłoszony został przetarg na dwie działki w tzw. strefie "Skorki". Pod koniec lutego ogłoszono przetarg na cztery działki w tzw. obszarze "Kusięcka". Przetargi odbędą się pod koniec kwietnia i w połowie maja.

Wkrótce zarząd KSSE będzie też mógł ogłosić podobne przetargi mające wyłonić inwestorów, którzy uzyskają zezwolenia na prowadzenie działalności na kolejnych działkach w obszarze "Skorki". Niedawno działki te przeznaczył do sprzedaży samorząd Częstochowy.

d1pn8p3

To tereny przygotowane w ostatnich latach staraniami miasta pod oczekiwane inwestycje - wobec trudnej sytuacji miejscowego rynku pracy. W maju ub. roku rząd rozszerzył obszar KSSE w Częstochowie o ok. 36 ha (wcześniej było to ok. 43 ha).

Obszar "Skorki" to grunty przy ul. Leśnej w dzielnicy Dźbów, w zachodniej części miasta. Obszar "Kusięcka" to tereny w rejonie ul. Legionów i Kusięckiej we wschodniej dzielnicy Zawodzie-Dąbie). Pierwsze działki (ponad 1 ha) w tym drugim miejscu zagospodaruje spółka Viper - właściciel działającej już w Częstochowie drukarni.

W marcu ub. roku rząd zgodził się również na objęcie w Częstochowie 34,4 ha pohutniczych terenów w południowej części miasta (w rejonie ulic Koksowej i Korfantego) przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Pojawili się dwaj inwestorzy, mający zainwestować tam ok. 29 mln zł i zatrudnić ok. 200 osób. Spółki X-Kom i Retail Service w październiku ub. roku zostały użytkownikami wieczystymi działek o łącznej powierzchni ok. 8,7 ha.

Ulgi w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców inwestujących w strefach to kolejne już ułatwienie dla firm oferowane przez władze miasta. W poprzednich latach tamtejsi radni przyjmowali m.in. uchwały dotyczące zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach tzw. pomocy de minimis oraz regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Miasto oferowało też obniżki czynszów dla nowych firm korzystających z miejskich lokali czy działających już przedsiębiorstw w niektórych sytuacjach (np. w czasie remontów pobliskich ulic).

d1pn8p3

Podziel się opinią

Share
d1pn8p3
d1pn8p3