Częsty problem z kaloryferem. Oto jak go rozwiązać

Grzejniki w polskich domach zaczynają robić się ciepłe. Nie zawsze jednak odpowiednią temperaturę "łapie" cały kaloryfer. Zdarza się, że jego część pozostaje zimna i nie zawsze wiąże się to z zapowietrzeniem. Oto jakie mogą być przyczyny niewłaściwej pracy grzejnika.

Sposób na tanie ogrzewanie. Kaloryfer będzie ciepły niskim kosztem
Sposób na tanie ogrzewanie. Kaloryfer będzie ciepły niskim kosztem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Evgen_Prozhyrko
oprac. AS

30.10.2024 10:38

Tradycyjne odpowietrzanie kaloryfera może pomóc w sytuacji, kiedy jest on zimny na górze i ciepły na dole - radzi "Fakt". Jeżeli jest na odwrót, tj. góra jest ciepła, a dół zimny, przyczyna leży prawdopodobnie gdzie indziej.

Co jeszcze może więc wywoływać duże różnice temperatur w grzejniku? Powodem może być osad, który gromadzi się na dole grzejnika - podkreśla dziennik. Składa się on z niewielkich kawałków zardzewiałego metalu, które z biegiem czasu oderwały się od wnętrza kaloryfera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W jaki sposób może pozbyć się tych cząsteczek? "Fakt" pisze, że najlepszym sposobem jest ustawienie zaworu wody na maksymalną wartość i pozostawienie go na kilka godzin. Następnie można przywrócić początkowe ustawienie. Jeżeli takie działanie nie przyniesie skutku, należy zadzwonić po fachową pomoc.

Kiedy zaczyna się "sezon grzewczy"

W Polsce nie ma ściśle określonego początku sezonu grzewczego. Jego start jest uzależniony głównie od warunków pogodowych oraz temperatury powietrza na zewnątrz. Zazwyczaj ogrzewanie zaczyna działać na przełomie września i października, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki chłodów. Gdy jednak jesień okazuje się cieplejsza niż zwykle, termin ten może się przesunąć.

Decyzja o włączeniu ogrzewania opiera się na następującej zasadzie: jeśli przez trzy kolejne dni temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni Celsjusza, zarządca budynku ma obowiązek uruchomić kaloryfery.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego zależy od zarządy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, które swoje decyzje opierają na długoterminowych prognozach pogody.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)